Akciğer Nodülleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Published by: 0

akciğer nodülü, akciğer nodülleri nelerdir, akciğer nodülleri teşhisi

Akciğer nodülleri, göğüs röntgeni veya bilgisayarlı tomografi (BT) taramasında görülebilen yuvarlak beyaz noktalar (küçük dokular) olarak görünen 3 cm’den küçük büyümelerdir.

Akciğerlerdeki nodüller genellikle iyi huylu olduğu için herhangi bir tedavi gerektirmezler. Uzun süreli radyolojik incelemede aynı büyüklükte bir nodül görülürse kötü huylu olma olasılığı düşüktür. Ancak nodüllerin boyutu veya şekli düzenli olarak izlenmeli ve izlenmeli, takip ve değerlendirme hekim tarafından yapılmalıdır.akciğer nodülü, akciğer nodülleri nelerdir, akciğer nodülleri teşhisi

Akciğerlerdeki bazı nodüllerin büyüme veya deformasyon nedeniyle kötü huylu (kanser) olup olmadığını belirlemek için testler istenebilir. Genel olarak, 3 mm’den küçük nodüller iyi huylu olma eğiliminde olmasına rağmen, malignite olasılığı açısından 20 mm veya daha büyük nodüllerin modern yöntemlerle incelenmesi tavsiye edilebilir.

Semptomlar

Akciğerlerdeki nodüllerin büyük çoğunluğu herhangi bir semptoma neden olmaz. Başka nedenlerle göğüs taramalarında tesadüfen ortaya çıkıyorlar.

Teşhis yöntemleri

Akciğerlerdeki kötü huylu nodüller, kendi başına akciğer kanserinden veya vücudun başka bir yerindeki kanserin akciğerlere metastaz yapması (yayılması) nedeniyle oluşur.

İyi huylu akciğer nodülleri aşağıdaki nedenlerle de ortaya çıkabilir:

Tüberküloz ve aşırı zayıflık gibi bakteriyel enfeksiyonlar.

Akciğerlerin mantar enfeksiyonları

Akciğer kistleri ve apseler

Hamartom (hücre yıkımı)

Romatoid artrit (eklemlerin iltihaplı romatizması), sarkoidoz gibi romatoid hastalıklar.

Akciğerlerinizin röntgeninde bir akciğer nodülü bulunduğunda, doktorunuz ayrıntılı tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracak ve fizik muayene yapacaktır. Daha sonra nodülün boyutuna, konumuna ve görünümüne bağlı olarak bazı testler sipariş edilebilir:

Bilgisayarlı tomografi (CT)

Akciğerlerde küçük nodüller bulunursa, bunlar genellikle iki yıl boyunca bir BT taramasıyla periyodik olarak kontrol edilebilir. Nodülün boyutu veya özellikleri bu dönemde değişmezse, muhtemelen iyi huyludur ve genellikle başka bir tedavi gerektirmez.

Pozitron Emisyon Tomografi (PET) Taraması

PET taramaları, hastanın klinik verileri, nodül boyutu ve diğer özellikleri dikkate alarak kötü huylu olabilecek nodülleri değerlendirmek için kullanılabilir. PET taramaları, vücudun geri kalanında kanser gibi oldukça aktif dokuların olup olmadığını da belirleyebilir.

Biyopsi

Bir düğümün boyutu, şekli veya BT taramasındaki görünümü nedeniyle şüpheli olduğu düşünülürse, kanserli olup olmadığını belirlemek için bir biyopsi (küçük doku örneği) alınabilir.

Bronkoskopik biyopsi

Nodül hava yolunun yakınındaysa, yumru ağızdan veya burundan sokulan bronkoskopi (küçük kameralı esnek bir tüp) ile çıkarılabilir.

İğne biyopsisi

Nodül cilde yakınsa ve dışarıdan kolayca erişilebilirse, nodül bir CT taraması altında bir iğne ile örneklenebilir.

Biyopsi ile alınan hücreler, hücrelerin kanserli olup olmadığını belirlemek için bir patolog tarafından incelenir. Patoloğun aldığı bilgilere göre tedavi yöntemleri belirlenir.

Tedavi yöntemleri

Pulmoner nodüllere yaklaşım, nodülün özelliklerine bağlı olarak değişir. Öncelikle iyi huylu olduğu düşünülen nodüller bilgisayarlı tomografi ile periyodik olarak izlenebilmekte, boyut veya şekil değişiklikleri izlenebilmektedir.

Bir nodülün kötü huylu olduğu düşünülüyorsa, öncelikle biyopsi ile teyit edildikten sonra vücudun herhangi bir yerine yayılıp yayılmadığı belirlenmelidir. Nodül sadece akciğerde ise ilk seçenek olarak ameliyat önerilebilir. Bu nedenle, akciğer nodüllerinin erken teşhisi, akciğer kanserinin tedavisinde çok yardımcıdır.

Nodüllerin kanserli doku olduğu ve metastaz yaptığı (vücudun diğer bölgelerine yayıldığı) gösterilirse, radyasyon tedavisi, kemoterapi veya her ikisinin kombinasyonu önerilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir