Bebekleri Kucağa Alıştırmak

Published by: 0

Bebeğin kucağa alışması, bebek kucağa nasıl alışır, kucağa alışmış bebeği vazgeçirme

Bebek ve anne her ne kadar 9 ay boyunca birbirlerine çok yakın olsalar da birbirlerini ilk görmeleri doğumdan sonra gerçekleşmektedir. Doğumdan sonra ilk kez birbirlerine dokunurlar ve tanımaya başlarlar. İlk aylarda bebeğin anneye, annenin de bebeğe yakınlık duyması gereken bir süreçtir. Bebek anne ile kurduğu yakınlıktan sonra dış dünyayı tanımaya başlamaktadır. Bu süreçte anne bebeğini çok fazla kucağına almaktadır ve kucağa almanın her hangi bir sayısı, süresi bulunmamaktadır. Bebekler altıncı aylarından sonra anneleri ile bağlarını yavaş yavaş ayırmaya başlarlar ve ayrışma başlar. Bir yaşından daha küçük olan bebeklerin tek başına bir şeyler yapmasına izin vermek ve yardıma ihtiyaç duyduğunda yardımda bulunmak gerekmektedir.Bebeğin kucağa alışması, bebek kucağa nasıl alışır, kucağa alışmış bebeği vazgeçirme

Bebek çok sık kucağa alınırsa kas gelişimi etkilenebilir

Bebek altıncı ayından sonra hala çok fazla kucağa alınıyor ise bu durum bebeğin kas gelişimine olumsuz olarak etki etmektedir. Ayrıca bu durum sadece bebeğin kas gelişimine değil, duygusal gelişimine de etki göstermektedir. Bu etki de kas gelişiminde olduğu gibi olumsuz bir etkidir. Bebekte duygusal olarak bazı deneyimlerin yaşanmasına mani olmaktadır. Özellikle bebeklerin kucakta uyumaması gerekmektedir. İlk ayda bebek belki tek başına uykuya geçemese de altıncı aydan itibaren tek başına uykuya geçmeyi öğrenmesi gerekmektedir. Bu durum çoğu zaman anneyi de etkilemektedir. Anne duygusal olarak bebeğin tek başına uyumasını istememektedir. Fakat, bebeğin tek başına uyumayı ve anneden ayrı vakit geçirmeyi deneyimlemesi için bu önemlidir.

Anne bebek arasındaki bağın ilk iki yılı önemlidir

Anneler ilk yıllar kendini fazla yıpratmakta ve bebeğinin gelişimini kaçırmaktadır. Bu durum anneye zarar vermektedir. Anneler yalnızca bebek odaklı yaşamamalıdır. Böyle olduğunda sürekli bebekler kucağa alışmaktadır. Bebekler kucağa alıştıklarında yatarlarken ya da tek başlarına vakit geçirirlerken ağlarlar. Bu durum bir dönem sonra oldukça sıkıcı hal almaya başlamaktadır. Bir dönem sonra önceleri kıyamayıp kucağa alınan bebeği kucağa almak zor hale gelmektedir. Bu nedenle ilk altı ay çok önemli olmasa da özellikle altı aydan daha sonra bebek ile anne arasında bağ kurulmuş olup, bebeğin tek başına bir şeyler yapmasına izin verilmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir