Birlikte Tüketilmesi Faydalı Olan Besinler

Published by: 0

hangi besinler birlikte tüketilmeli, birlikte tüketilen besinler, birbiri ile uyumlu besinler

Sağlıklı bir yaşam tarzının temeli olan beslenmede bazen farklı lezzetler ararız. Lezzet açısından birbirimizle ilişkilendirdiğimiz yiyecekleri yerken bazı önemli noktaları unutabiliriz. Birlikte tüketilen belirli yiyecekler, birbirleriyle etkileşime girerek sağlığınızı iyileştirebilir. Nasıl ki birlikte yenen bazı yiyecekler birbirinin olumlu etkilerini azaltıyorsa… Bu nedenle hangi yiyeceklerin birlikte yenebileceğini bilmek gerekir.

Beslenme uzmanlarının birlikte yemek için önerdiği besinleri inceleyerek dikkatli yemeliyiz. Besinleri birlikte tüketmek sağlığımız için her zaman faydalı olabilir çünkü birbirlerini sadece lezzet açısından tamamlarlar.hangi besinler birlikte tüketilmeli, birlikte tüketilen besinler, birbiri ile uyumlu besinler

Birlikte tüketilmesi gereken ek besinler;

Maydanoz ve Limon: Birbirini tamamlayan bu iki besin, bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkilidir. Maydanoz gibi C vitamini yüksek yeşillikler, diğer narenciye gıdalarıyla da sağlıklı kombinasyonlar yapabilir. Bu iki besin maddesinden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız birlikte tüketmeniz gerekir.

Karaciğer Domatesleri: Karaciğerin yüksek demir içeriği ile C vitaminini bir araya getirdiğinizde tam bir sağlık deposu haline gelir. Özellikle kansızlık çekenler için tavsiye edilen karaciğeri, askorbik asitten zengin besinler, domates gibi güçlü C vitaminini desteklemek gerekir.

Havuçlu Yoğurt: Yüksek kalsiyum içeriği ile tek başına bile oldukça sağlıklı olan yoğurt, özellikle mideye olan olumlu etkileri ile bilinir. Yoğurttaki kalsiyum emilimini arttırmak için, buna havuç gibi sebzeler eklemeniz gerekir. Sebzelerdeki lifler, yoğurttaki kalsiyumu etkilemek için harikalar yaratır.

Avokado ve Ispanak: Ispanakta bulunan yüksek kaliteli A vitamini ve lutein, kaliteli ve sağlıklı avokado yağları ile birleştiğinde çok daha sağlıklı ve etkilidir. Beslenme uzmanları, avokado ve ıspanağı birlikte veya yan yana yemeyi önerir. Ayrıca bu ikilinin sindirim sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır.

Elmalı Bitter Çikolata: Yeniliklere ve farklı tatlara açık olanlara kesinlikle tavsiye edeceğimiz bu ikilinin beklentilerinizi aşan faydaları var. Daha aktif bir beyne sahip olmak, özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmek için elma ve bitter çikolatayı birlikte yemelisiniz. Ayrıca, bu harika besin ikilisi kanser riskini düşürmenin yanı sıra kalbi ve kan damarlarını da koruyabilir.

Zeytinyağlı Domates: Kahvaltısına önem verenleri sevindirecek bu bilgiyi sizlerle paylaşalım. Çok yüksek oranda antioksidan içeren domateslerin kanı temizlediğini zaten biliyoruz. Domates, içerdiği likopen nedeniyle kan ve kardiyovasküler sistemi korumada oldukça etkilidir. Zeytinyağlı domates yemek, vücudun domateslerdeki likopeni daha iyi sindirmesini sağlar. Bu nedenle zeytinyağı ve domates önerilen tamamlayıcı besinler arasındadır.

Biberiyeli Kırmızı Et: Kırmızı eti pişirme şekliniz çok önemlidir çünkü faydaları pişirme yöntemine göre değişiklik gösterebilir. Kırmızı etin özellikle pişirmeden önce biberiye ile birleştirilmesinin çok daha sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Fırında pişirilen kırmızı etin zararlı maddelerin girmesini engelleme özelliğine sahip olan biberiye, antioksidan içeriği ile sağlıklı bir besindir. Ayrıca kırmızı etin tamamlayıcısı olan biberiye, yemeklerinizi daha da lezzetli hale getirecek.

Portakal Suyu Yulaf Ezmesi: Kilo kontrolü yapanların ve sağlıklı beslenenlerin özellikle kahvaltıda tercih ettiği yulaf ezmesinden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız mutlaka bir bardak taze sıkılmış portakal suyu ile tüketmelisiniz. Taze sıkılmış portakal suyu ile yulaf ezmesi sadece toksinleri ve zararlı maddeleri vücuttan temizlemekle kalmaz, aynı zamanda sindirim sistemi üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir