Cilt Üzerindeki Lekeler Nasıl Gider?

Published by: 0

cilde bulaşan lekeler nasıl temizlenir, cilt lekesi, cilt lekesi nasıl geçer

Badana ya boya yapmak, temizlik yapmak, hatta yemek pişirmek bile bazen cilt üzerinde lekelerin oluşmasına neden olabiliyor. Özellikle elde oluşan lekeleri cildi kesinlikle yıpratmadan çok dikkatli ve bir o kadar da bilinçli bir şekilde temizlemek oldukça önemlilik arz etmektedir. Lekesiz bir cilt gerek görünüş gerek temizlik gerekse de sağlık açısından her zaman için tercih edilmeli.cilde bulaşan lekeler nasıl temizlenir, cilt lekesi, cilt lekesi nasıl geçer

 Eriterek Leke Çıkartma

Bilhassa yer döşemesi cilası, yağlı boya, ayakkabı boyası ve katran lekeleri cilt üzerinden neft veya tiner ya da terebentin esansı ile silinerek çıkartılabilir. Saydığımız bu eriticiler ile cilt üzerindeki lekeleri çıkarttıktan sonra cilt ılık temiz su ve özellikle sabunlu su ile yıkanmalısınız.

Cilt üzerindeki oluşan plastik badana lekesini genellikle ılık sabunlu su veya yıkayarak çıkartabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda ılık sabunlu su ile yıkadığınızda çıkmayan plastik badana lekesini önce tinerle siler daha sonra da ılık sabunlu su ile yıkayarak çıkartabilirsiniz.

Cilt üzerindeki vernik veya yapıştırıcı ya da oje lekesini alkol, aseton ile çıkmaktadır.

Cilt üzerindeki lekeleri eritici maddelerle çıkartırken bu maddelerin ciltteki yağı almak sureti ile cildi kuruttuğunu unutmamak gerekiyor. Cildin kurumasını önlemek için ise cilt üzerindeki lekeleri çıkarttıktan sonra cildi el losyonu ve ya yağlı bir krem ile iyice masaj yaparak ovmalısınız.

Renk Açarak Leke Çıkartma

Ayva, böğürtlen, karadut, enginar, asma yaprağı, patlıcan, balkabağı, taze ceviz ve soğan gibi meyve ile sebzeler cilt üzerinde renk lekesi dediğimiz lekelerin oluşmasına sebep olmaktadır.

Cilt üzerinde oluşan açık renkteki lekeleri çıkartmak için limon veya limon suyu ile iyice ovmanız gerekmektedir. Cilt üzerinde meydana gelen leke oldukça koyu bir renkte ise sulandırmış olduğunuz çamaşır suyu ile lekeyi temizleyebilirsiniz ve hemen ardına cildi bol su ile durulana bilir.

Fakat bu yöntemde cildin tahriş olmasına sebep olabilir. Bu yüzden cildi temizleyip duruladıktan sonra hafif bir krem ya da losyonu cilde uygulamanız faydalı olur.

Ciltteki leke saç boyası lekesi ise alkol ile silerek bu lekeyi kolaylıkla çıkartabilirsiniz. Saç boyası lekesi için ise elinize bulaştığı zaman yine sulandırılmış çamaşır suyu ile leke temizlenebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir