Çocuk Gelişiminde “hareket” Çok Önemli

Published by: 0

çocuk gelişimi, çocuk gelişimi sağlama, hareket ve çocuk gelişimi

Bir annenin hamileliğini öğrendiği andan itibaren dört gözle beklediği ilk şey, bebeğinin hareketini hissetmektir. Anneler bu duyguyu “tarif edilemez” mutluluk olarak tanımlarlar. Hamilelik sırasında, bir süre hareketsiz kaldığında bebeğin hareketleri sürekli izlenir, “Acaba bir sorun mu var?” endişeli. Hatta anne adayı üzüldüğünde bebeğin rahimdeki hareketleri azalır, annenin mutluluğu artar ve güzel bir yemekten sonra dans eder. Hamilelik sırasında bebeğin rahim içindeki hareketleri de hamileliğin yaklaştığının bir göstergesi olarak kabul edilir. Doğumdan sonra bebek tam hızda hareket edebilir. Doğumdan sonra çocuğun hareketliliği yetişkinlere göre kol ve bacaklarda anlamsız ve istemsiz hareketler şeklinde devam eder. Zamanla sinir sisteminin gelişmesiyle birlikte el, kol ve bacakların anlamsız ve istemsiz hareketleri de azalır.çocuk gelişimi, çocuk gelişimi sağlama, hareket ve çocuk gelişimi

Hareket sistemi nasıl çalışır ve nasıl gelişir?

Bebekte zamanla istemli hareketler beynin üst kısımları tarafından kontrol edilmeye başlar. Hareket sisteminin gelişimi yukarıdan aşağıya doğru devam ediyor. Hareket sisteminde sırasıyla; gelişmiş baş kontrolü, kol uzatma, el tutma egzersizleri, başparmak kontrolü geliştirme, destekli oturma, desteksiz oturma, emekleme, sıralama, yürüme, koşma, merdiven çıkma ve alçalma. Bu gelişim evrelerinin uygun aylarda oluşmaya başlaması, motor sistemin iyi geliştiğinin bir göstergesidir. İlk 6 ayda kol ve bacak hareketleri bebekte kaka ve gazın atılmasına katkıda bulunan ve gerekli olan hareketlerdir.

Bebeğinize çok fazla hareket özgürlüğü verin

Çocuk emeklemeye başladığında, dış dünyayı keşfetme ve keşfetme turları da başlar. İlk başta, etrafındaki çekici oyuncaklara ve nesnelere uzanmaya başlar, yavaş yavaş görüş alanındaki uzak noktaları keşfeder. Çıkarabileceği çekmeceler en merak edilen anlardır. Oraya gitmek, çekmeceyi çıkarmak ve içindekileri atmaya başlamak onlara sonsuz bir zevk veriyor. Bu dönemde bebeğe geniş bir hareket açıklığı sağlanmalıdır. Yakınlarda keskin kenarlı nesneler saklamayın, masadan veya masadan sarkan kumaşı kaldırın. Yürümeye başladıktan sonra, ortamı ani hareketlere ve duramamaya hazırlayın, alanı genişletin.

Aktif bebeklerin gelişimi akranlarının önünde

Aktif bebeklerin fazla kilosu yoktur ve belki daha azdır. Çevreye ilişkin keşif yönleri ve algıları daha görünür olduğundan, gelişimleri akranlarının önündedir. Hareketsiz bebekler daha hızlı uykuya dalarlar ve yorgunluktan sonra derinlikleri ve uyku süreleri artar.

Bebekler yürümeye başladığında …

Yeni yürümeye başlayan çocuklar, özellikle dışarı çıktıklarında yalnız yürümek isterler. Dış çevre tehlikelerinden korurken kontrol altına alın.

Parka veya bahçeye çıktığında özgürce hareket etmesine izin verebilirsiniz.

Özellikle bir buçuk yıl sonra merdivenleri inip çıkmak isteyecekler. Doğru tutarak izin verin.

Özellikle sol elinizle yolda yürürken çocukları içeride tutun.

Evinizi elektrik prizlerinden, özellikle dizlerinize kadar koruyun. Kapaklı korumalı prizleri seçin.

Keskin veya keskin aletleri özellikle mutfak çekmecelerinde ve oyun alanının yakınında saklamayın.

Alışveriş merkezlerinin yürüyen merdivenlerinde çocukları yalnız bırakmayın.

Havuzun duvarları ıslak olduğu için kayma ve düşme şansı artar. Onu yalnız bırakmayın. Ayağınıza kaymayan ayakkabılar giyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir