Çocuk psikologları hakkında bilinmesi gerekenler neler?

Published by: 0

çocuk psikologları, bayan çocuk psikologlarının farkı, pedagogların görevleri

Üniversitelerin dört senelik Psikoloji lisans programından başarı ile mezun olup ,ardından çocuk psikolojisi üzerine uzmanlık alan çocuk psikologu hakkında ülkemizde ne yazık ki birçok soru işareti bulunmaktadır.

 Çocuğunun hangi sorunu için destek alınması gerektiği konusunda emin olamayan ebeveynler bu konuda kararını aldıktan sonra doğru çocuk psikologu ile ilgili kararında şüphe duyabilmektedir. Ancak çocuğunuzun tüm hayatını belirleyen bir evrede olduğunun ve psikolojisinin onun için büyük önem taşıdığının bilincinde olarak ebeveynler bilgi edinmeli ve karar vermelidir.çocuk psikologları, bayan çocuk psikologlarının farkı, pedagogların görevleri

Gerekli eğitime ve deneyime sahip uzmanlar hakkında

Çocuk psikologu olmak eğitimin yalnızca üniversite ile sınırlı kalmasının çok ötesinde olmakla birlikte ömür boyu süren bir gelişme takibi ve bilgi güncellemesi gerektirmektedir. Çağın değişimiyle değişen çocuk psikolojisi yeni yaklaşım ve tedavi protokollerini sunarken, desteğini ya da hizmetini aldığınız çocuk psikologu hakkında da yeterli araştırmayı öncesinde yapmış olmanız ve doğru merkez ya da isimle çalışmanız çocuğunuzun geleceği açısından oldukça önemlidir.

Uzman çocuk psikologu gerekli donanıma sahip olduğu takdirde çocuğunuz için fobiler, davranış bozuklukları, gelişim bozuklukları, otizm gibi genetik hastalıklar, yeme- içme problemleri, ani öfkelenme, çocukluk çağı depresyonu gibi sık görülen bu ve çok daha soruna çözüm sunabilmektedir. Ayrıca çocuk psikologları boşanma, şehir değiştirme, okul değiştirme, kardeşin gelmesi ile kıskançlık gibi değişimsel birçok durum için de size gerekli desteği sağlayacak, çocuğunuzun ruh sağlığını korumanızda en profesyonel olanakları sunacak kişidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir