Damar Tıkanıklığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Published by: 0

damar tıkanıklığı, damar tıkanıklığı belirtisi, damar tıkanıklığı çözümleri

Damar tıkanıklığı pıhtı ya da damar sertleşmesi gibi nedenlerden dolayı damarların tıkanmasını ifade etmektedir. Ancak elbette ki damar tıkanıklığı gibi ciddi bir rahatsızlığın tek nedeni bunlarla açıklanamaz. Damar tıkanıklığına neden olan pek çok faktör sayılabilir. Özellikle; yaşın ilerlemesi, şeker hastalığı, obezite gibi rahatsızlıklar damar tıkanıklığına sebebiyet veren başlıca faktörlerdir. Peki damar tıkanıklığının belirtileri nelerdir?damar tıkanıklığı, damar tıkanıklığı belirtisi, damar tıkanıklığı çözümleri

Damar tıkanıklığının belirtileri, tıkanıklığın hangi damarda meydana geldiğine göre değişiklik gösterebilir. Eğer tıkanıklık kalp damarlarında meydana gelmişse; göğüs ağrısı, boyun ağrısı, çene ağrısı, nefes darlığı gibi belirtiler gösterebilir. Tıkanıklık beyin damarı ya da şah damarında meydana gelmiş ise de belirtiler arasında; ani görme kaybı, bulanık görme, denge kaybı, bilinç bulanıklığı, baş dönmesi, şiddetli baş ağrısı, yutma güçlüğü, vücudun bir bölümünde hissizlik gibi unsurlar vardır. Peki damar tıkanıklığına iyi gelen bitkisel çözümler neler olabilir? Kana karışan tüm besinler damar tıkanıklığı için faydalı olacaktır. Damar tıkanıklığının önüne geçmek yani henüz bu rahatsızlığa yakalanmadan önce önlem almak için kesinlikle katı yağlardan, aşırı tuz tüketiminden ve kırmızı eti aşırı tüketmekten kaçınmalısınız. Sebze ve meyvelerin yoğun olarak tüketildiği diyetler damar tıkanıklığı tedavisinde de işe yarayabilecektir.

  • Damar tıkanıklığı için limon sofralardan eksik edilmemesi gereken harika bir besindir. Limon sayesinde kanın sulanması daha kolay olacak ve bu da pıhtı nedeniyle oluşan tıkanıklıkların önüne geçecektir.
  • Sarımsak doğal bir antibiyotiktir. Kanı temizleme özelliği ile de bilinmektedir. Düzenli tüketimle damar tıkanıklığına iyi gelecektir.
  • Soğan kan temizleyici ve damarları rahatlatıcı özelliği ile damar tıkanıklığı tedavisinde çözüm olabilir.
  • Probiyotik ağırlıklı beslenmek damar hastalıkları için önemlidir. Bu nedenle kefir, yoğurt gibi besinler gün içerisinde tüketilmelidir.
  • Nar en zengin antioksidan kaynaklarından biridir. Kanın pıhtılaşmasını önler ve kanı temizler. Haftada en az 2 kez tüketmenizde yarar olacaktır.
  • Elma birçok hastalığa iyi gelen en sağlıklı meyvelerden biridir. Her türlü hastalıktan korunmak ve aynı zamanda damar tıkanıklığını önlemek için günde 1 elma tüketmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir