Dermaskopi İle Benlerin Takibi

Published by: 0

Dermaskopi , ben, ben tedavisi 2

Dermaskopi İle Benlerin Takibi

Melanom kanseri, son zamanlarda hızla yaygınlaşmakta olan bir kanser türüdür. Cildin renk pigmentleriyle ilgili olan bu kanser türünün oluşumunda, bazı ben türleri de çok etkili olmaktadır. Benlerin de oluşturabildiği bu kanser türünden korunmanın en sağlıklı yolu erken tanı konulmasıdır.Vücudumuzda bulunana benlerin bazı cinslerinin kanser gelişim riski vardır. Sıradan bir benle kansere dönüşebilecek bir beni ayırt edebilmek adına son yıllarda digital dermaskopi denilen teknolojiden faydalanılıyor. Dermaskopi ile benlerin takibi, bu noktada ortaya çıkmış çok etkili bir yöntemdir.

Dermaskopi , ben, ben tedavisi

Bu teknolojide Deri üstüne herhangi bir hasar verilmeden mikroskop uygulanıyor. Güçlü lens ve aydınlatma sistemleri bu dijital sistem cildin hem üstünü hem de aydınlatma sistemleri derinin içini bize gösterebiliyor. Bu sistemle iyi huylu, kötü huylu deri oluşumlarını birbirinden ayırt etmekte cok daha kolay.Bu dijital sistem ile hastanın vücudundaki ben haritasının çıkartılmasıda mümkün kılıyor. Daha snra oluşturuluna bu haritada risk faktörü taşıdığı düşünülenler,belli çapın üzerinde olanlar, değişmeye eğilimli olanlar cok daha rahat takibe alınabilmektedir.

Bu sistemle riskili görülen benlerdeki her türlü değişikliği tespit etmek mümkün.özelikle çıplak gözle tespit edilmesinin mümkün olmadığı cok küçük değişimleri milimetrik boyuttaki değişimleri bile bu sistemle görmek ve takip etmek mümkün.Özelikle bu sistemle yapılan 2 yada 3 aylık kontrollerle benleri takip etmek ve izlemek cok daha kolay. Bendeki renk değişimi ve benlerin büyümesini takip edilmesini kolaylaştıran bu sistem sayesinde benlerin izlenmesi ve kontol altına alınması cok daha kolaydır. Dermatoskopi ile benlerin takibi, erken teşhis için çok etkili bir zemin hazırlamasıdır. Özelikle riskili olabilecek benlerde takip aşaması titizlikle yapılması gereken bir hususdur. Bu gibi durumlarda dermatoskopi ile bu süreç daha titiz ve eksiksiz tamamlanması mümkündür. Göz ve el ile yapılan doktor muayenelerinin aksine, dermatoskopi, cok büyük oranda daha başarılı sonuçlar vermektedir. Bu da hastalığın ilerlemeden tespit edilmesine olanak sağlayarak, tedavi için hayati önem taşıyan zamanı bizlere kazandırmaktadır. Cilt kanserinin son yıllarda artmasına paralel olarak geliştirlen, dermatoskopi ile benlerin takibi yöntemi, hastalığın toplumu çok daha derinden etkilemesini engelleyecek bir sistem oluşturmuştur.Estetik görünümü etkileyen zararsız benlerin aksine, melanom kanserine yol açabilen kötü huylu benlerin, erken tespit edilip vücuttan alınması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir