Diş Eti Rahatsızlığı Nedir?

Published by: 0

diş eti rahatsızlığı, diş eti rahatsızlığı nasıl geçer, diş eti iyileşmesi

Diş etleri genel olarak dişlere oranla daha az önemsenen ancak aynı düzeyde sağlık sorunu yaşanmasına neden olan bir bölgedir. Ağız temizliği yapılırken sadece diş temizliği olarak düşünülen ağız bakımının aslında tüm ağız içine uygulanması gerektiği genel olarak atlanan bir detay olmuştur.

Diş eti rahatsızlığının altında genel neden ağız temizliğinin doğru ve düzenli bir şekilde yapılmaması ve aynı zamanda düzenli diş kontrolüne gidilmemesi bulunmaktadır. Diş eti rahatsızlığın genel gidişatı ise, ağızda bulunan bakterilerin, yiyecek artıkları ile birleşmesi ve görünüm olarak saydam olan bir plak oluşumuna neden olur. Saydam plak öncelikle görünmediği ve herhangi bir ağrıya neden olmadığı için fark edilmez ancak daha sonra tüketilen şeker ile birleştiği anda aside dönüşür ve diş etlerini tahriş etmeye başlar.diş eti rahatsızlığı, diş eti rahatsızlığı nasıl geçer, diş eti iyileşmesi

Bu tahriş diş etlerinde oyulmalara ve deformasyona yol açarken, diğer yandan da sürekli hava almaya başlayan dişin soğuk ve sıcağa olan tepsini arttırır. Dişte başlayan sızı zamanla ağrıya, apseye ve diş çürümesine neden olur. Diş çürüğü ile birlikte seyreden diş eti rahatsızlığı büyük oranla diş kaybına neden olabilmektedir.

Diş kaybı yaşamak zamanla yerini doldurmak için yapılan müdahaleler sonucu birden fazla dişin kaybedilmesine veya uygulamaya tabi tutulmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle yapılması gereken düzenli olarak ağız ve diş sağlığı kontrolü gerçekleştirmek ve ağız bakımını düzenli hale getirmektir. Her zaman söylendiği gibi günde iki defa tüm diş ve diş etlerini kapsayan bir fırçalama işlemi ile diş ipi ile temizlik ağız sağlının ayrılmaz bir parçasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir