Diş Plağı Nedir?

Published by: 0

diş plağı, diş plağı oluşumu, diş plağı nedir

Ağız içimizde devamlı olarak bir şeyler yenilmesi, içilmesi, çiğnenmesi gibi durumlara bağlı olarak sıcaklığında etkisi ile bakteri ve mantar gibi birçok mikroorganizma diş ve diş çevresinde yer tutmaktadır. Bu mikroorganizmalar zaman içerisinde diş çevresinde bir katman oluşturmakta ve diş araları da dahil o bölgede kendilerine alan açmaktadırlar.

Suyla dişten uzaklaştırılması mümkün olmayan diş plakları genelde ulaşılması zor olan bölgelerde daha fazla görülmektedir.diş plağı, diş plağı oluşumu, diş plağı nedir
Dişlerinizde plak olduğunu anlamak için dilinizi dişleriniz üzerinde gezdirmeniz yeterlidir. Kaygan yapıya ulaşamadınız yerlerde diş plağı oluşumu başlamış demektir.

Diş Plağını önlemek için günlük diş bakımınızı sağlıklı bir şekilde yapmanız yeterli olacaktır. Onun dışında eczanelerden diş plağı için boyama tableti alarak hangi bölgelerde plaklanma olduğunu görebilir ve bakım yaparken o bölgeye de dikkat edebilirsiniz.
Fırçalama esnasında bakterilerin birçoğu ölmektedir ancak zamanla yine oluşmaları doğaldır. Bu sebeple düzenli bir fırçalama ritmi tutturmanız ve günlük olarak fırçalama işlemini yapmanız gerekmektedir. Fırçalama işlemi sırasında flüorür içerek macunlar kullanmanız diş sağlığını açısından yararlı olacaktır.

Bunun dışında özellikle şekerli gıdaların bakteriyi arttırdığını düşünecek olursak sık sık şekerli soda tüketmenin ne kadar zararlı olduğunu anlarsınız. Sık sık tüketmek ile aynı sürede çok fazla tüketmek aynı değildir. Sık sık şeker tüketmemeniz önemli bir konudur.

Diş Plağı sorunu büyük olan, fırçalama ile giderilemeyen, fırçalansa bile bazı bölgelerde yeniden oluşan vb. sorunlarda bir diş doktorundan yardım almanız büyük bir sorun oluşmadan müdahale edilmesine olanak sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir