Domuz Gribi Hastalığı

Published by: 0

domuz gribi, grip , domuz gribi tedavisi

HASTALIK KAÇ GÜN SÜRER?
Hastalık yaklaşık 1 hafta devam etmektedir. Vücut direnci iyi olan hastalar bu sürenin sonunda iyileştiği belirtilmektedir. Ancak ağır geçiren ve komplikasyon olanlarda bu süre elbette uzayacaktır.

PEKİ, BU HASTALIĞA YAKALANANLAR NE ZAMANA KADAR HASTALIĞI BULAŞTIRIR?
Hastalık belirtilerinin başlamasından bir gün öncesi ve hastalık başladıktan sonta en az 7 gün boyunca bu hastalık hasta kişilerce bulaştırılabilir. Hatta bu süre 7 günden fazda olabilir. Örneğin 10 gün gibi…

DOMUZ ETİ YENMESİ İSE HASTALIK BULAŞIR MI?
HAYIR. . WHO’ ya (Dünya Sağlık Örgütü) göre domuz yiyerek virüs kapma olasılığı bulunmuyor.

DOMUZ GRİBİ EN ÇOK HANGİ YAŞ GRUBUNDA ETKİLİ OLMAKTA?
Yaygın grip tipleri, genelde yaşı ilerlemiş insanları hedef alırken domuz gribinde ölümcül seyreden vakalar ise daha çok 25-45 yaş arasındakilerde görülüyor.

DOMUZ GRİBİNDEN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALI?
EN önemli tedbir sık sık ellerin yıkanmasıdır. (Bol sıcak su ve sabunla en az 20 saniye)

Genel vücut direncinizin yüksek olması yakalanma olasılığınızı azaltacaktır. Yani iyi uyku, iyi beslenme, spor yapma, yerinde bol sıvı ve vitamin alımı ve stressiz bir yaşam tarzı yakalanma riskini azaltacaktır.

Ayrıca mümkün olduğu kadar kontamine yani bu virüsün bulaştığı yüzeylere dokunmamak yakalanma riskini azaltacaktır.

Hasta kişilerle temastan uzak durmak yakalanma riskini azaltacaktır. Örneğin öpüşmek, tokalaşmak, ya da hasta kişinin hapşırma ve öksürme alanına çok yakın durmak yakalanma riskini artıracaktır.

DOMUZ GRİBİNİN İLAÇLA TEDAVİSİ VAR MI?
EVET, Antiviral denilen virüs ilaçları bu hastalığın tedavisinde ve yakalanma riski olan durumlarda ön korunma sağlama amacı ile kullanılmaktadır. Bunlar

oseltamivir

zanamivir

Maddesi içeren ilaçlardır.

Bu ilaçlar belirtiler başladığı andan itibaren ilk iki gün içinde başlandığında en iyi sonuçları verir.

DOMUZ GRİBİNE YAKALANANLAR KAÇ GÜN BOYUNCA HASTALIĞI YAYAR?
Özelikle domuz gribi hastalığın başlangıcından itibaren 7 gün süre ile bulaşıcıdır. Burada süre uzayabilir. Ayrıca bebek ve çocuklar daha uzun bulaştırıcılık niteliğine sahiptir. (7 gün ve daha fazla…)

BULAŞICI YÜZEYLERE DOKUNMAYIN DEDİNİZ, PEKİ EN BULAŞICI YÜZEYLER NERESİDİR?
Hasta olan bir kişinin dokunduğu hapşırdığı veya öksürdüğü yerlerde yerleşen virüs mikroplarına dokunduğunuzda ve elinizi ağız burun gibi organlarınıza değdirdiğinizde domuz gribine yakalanma riskiniz olmaktadır. Burada göz sıvılarından da geçebildiği bilinmektedir. Yani gözüne dokunan hasta bir kişi ile toklaştığınızda ya da hasta bir kişi gözüne dokunduktan sonra bir masaya temas etti. Sizde geldiniz ve bu masaya dokundunuz. Daha sonra elinizi yıkamadan kendi ağız ve burnunuza dokunduğunuzda hastalığa yakalanabilmektesiniz. Tabi sadece göz değil ağız ve burun sıvılarını da bu örneğin içersinde yer almaktadır.

DOMUZ GRİBİNE YAKALANAN BİR KİŞİ HERHANGİ BİR DIŞ YÜZEYE DOKUNDU? PEKİ, NEKADAR SÜRE BU YÜZEYDE MİKROP AKTİF OLARAK YAŞAR?
Bazı virüs ve bakterilerin dış yüzeylerde 2 saat ve hatta daha fazla yaşadığı bilinmektedir. Yani hasta bir kişi masaya dokunduktan sonra 2 saat boyunca hatta bazen daha fazla virüs aktif olarak yaşamakta ve size bulaşabilmektedir. Bu sebeple dış ortamlara temas ettiyseniz ağız ve burnunuza elinizi dokundurmayın ve sık sık ellerinizi yıkayınız…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir