Evlilik Arifesinde Neler Yapılır?

Published by: 0

evlilik arefesi, evliliğe hazırlık evresi

Her genç kızın hayalini kurduğu gelinlik giyme zamanı olan evlilik zamanı gelip çattığında ortaya bir takım sorunlar çıkabilmektedir. Tabii bu sorun sadece gelin için değil damat için de oluşabilmektedir. Gelin veya damat tarafı olarak ayrım yapılmaksızın ele alınacak olursa evlilik arifesi olarak bu durumu isimlendirebiliriz. Evlenmek ve yuma kurmak çok güzel bir şeydir. Ancak ne yazık ki bu süreçte birtakım istemeyen olaylar meydana gelebilmektedir. Bu sorunların en başında düğünün organiza edilmesi gelmekte ve sonrasında da bazı problemler oluşabilmektedir. Bir evlilik öncesi krizi yaşamak istemiyorsanız bazı şeylere dikakt etmeniz gerekmektedir.evlilik arefesi, evliliğe hazırlık evresi

Evlilik arifesinde neler yapılır biliyorsanız evlilik arifesi krizi ile mücadele etmeye çalışmazsınız. Peki; evlilik arifesinde neler yapılır? Evlilik arifesinde bir defa öncelikle gelin ile damat oturup karşılıklı olarak nasıl bir düğün yapmayı istediklerini konuşmalıdır. Hem gelinin hem de damadın istediği gibi bir düğün tasarlanmalıdır. Tabii bu aşamada sadece gelin ile damat buna karar vermek yerine aileleri ile de karar verebilirler. Ülkemiz düşünüldüğünde genelde aileler nasıl bir düğün olması gerektiğiyle ilgili olarak gelin ile damada bazı öğütler verirler. Bu aşama sorunsuzca atladıldığında büyük bir sıkıntı aradan çıkarılmış olur. Bu aşamadan sonra sıra gelinlik ile damatlık seçimine gelir ki en önemli şeylerden bir tanesi bu seçimdir. Gelinin seçeceği gelinliğin fiyatından tutun da üzerinde olacak desene kadar birçok etken bu aşamada ele alınmalıdır. Gelinliğini gelin seçmelidir, ancak damat adayının fikrinin alınması bu aşamada son derece önemlidir. Nitekim gelinliği giyecek kişi sonuçta müstakbel eşidir. Gelinlik seçimi yapıldıktan sonra ise damatlık gelin ve damat tarafındna yine ortak karar ile seçilmelidir. Tüm bu aşamalarda gelin ile damat birbirlerine karşı hoşgörülü olmak zorundadır. Çünkü ikisinin de hayatı bir bakıma artık yeni bir kulvara girecektir ve ilerde ne olacağı belirsizliği kişilerde stres yaratır. Hele ki bu stres düğün stresiyle iki üç katı etkili olur.

Gelinlik, damat seçimi, düğünün genel planlaması yapıldıktan sonra bir de balayı planı yapılır ise sorunsuz bir evlilik arifesi geçirilmiş olur. Bu planlamaları kendiniz yapamıyorsanız bir düğün planlayıcısından yardım alabilirsiniz. Ülkemizde düğün planlama işi yapan bazı kişi ve yerler var. Ancak henüz pek yaygınlık kazanmış değil. Aslına bakarsanız bir kişinin kendi düğününü planlaması kadar da güzel bir durum yoktur. Neticede en mutlu günün kişinin kendi organize etmesi keyif vericidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir