Evlilik Çeşitleri Nelerdir?

Published by: 0

evlilik çeşitleri nedir, evlilik türleri nelerdir, türlerine göre evlilikler

4 tarz evlilik bulunuyor. Sıklıklarına göre çatışmaları azaltan, tamamlayan, en yakın arkadaş ile duygusallık kuran yönü güçlüdür. Tabi ki bu tarzlar saf halde değildir, fakat her evlilikte bu tarzlardan biri dominantlıktır.

1- Tamamlayıcı çift tarzında evlilik türü: Bu tarz en yaygın olanıdır. Partnerler birbirlerinin ilişkiye katkılarına saygı duyarlar, her partnerin gücü ve yeterliği vardır ve yine her partnerin otonomisi bulunuyor. Bu çiftler çatışmaları çözme becerisine sahip olurlar. Tamamlayan tarza sahip olan çiftlerin cinsel ilişkileri de iyi olur. Cinselliklerini evliliğin olumlu ve özellikle entegre bir parçası olarak görmektedirler. Bu tarz ilişkinin handikabı kolayca rutine ve mekanikliğe düşeceğidir.evlilik çeşitleri nedir, evlilik türleri nelerdir, türlerine göre evlilikler

2- Çatışmaları azaltıcı çift tarzında evlilik türü: En istikrarlı olan türdür. Bu tür evlilikler genellikle geleneksel cinsiyet rollerine göre şekillenir, erkek evin reisidir ve kadın ise evi yapan kişidir. Bu evlilik tarzı ise güçlü duygusal ifadelerden özellikle de öfkeden kaçınıyor, yakınlıkları sınırlı ve özellikle odak nokta aile, çocuklar ve dini değerleri olur. Güvenlik her şeyden önemli bir konudur. Bu ilişki tarzındaki sınırlı duygusallık, erotik ifadelerin azlığına neden olmaktadır.

3- Yakın arkadaş olan çift tarzında evlilik türü: Bu tür yakınlığın, paylaşımın, kabulün, sorumluluğun yüksek olduğu bir tarzı belirtir. Bu kültürel olarak ideal bir tarz olsa da, duygusal ve cinsel beklentiler karşılanmadığında ve ya çözülemeyen çatışmalar var olduğunda, hayal kırıklığı ve yabancılaşma riski bulunuyor. Bireyler bu evlilik tarzını seçtiklerinde, zamanı ve psikolojik enerjilerini evliliği başarılı kılmak için çaba harcarlar. Fakat bu tarz çiftlerin çoğu için doğru evlilik tarzı olmaz. Beklentilerin ise karşılanamadığından dolayı bu tarz evliliklerde boşanma oranı yüksek oluyor. Cinsellik olumlu, entegre ile yaşamsal bir kaynak olduğunu belirtelim.

4- Duygusal olarak güçlü çift tarzında evlilik türü: Bu tarz evlilik tarzı en geçici ve en istikrarsız, ancak en eğlenceli, keyifli ve erotik olan türüdür. Bu çeşit evlilik türü yakınlık aynı akordeona benziyor yani; kimi zaman çok yakın, kimi zaman çok mesafeli olanıdır. Duygusal açıdan güçlü tarz çiftler, hem sevgiyi hem de öfkeyi çok yoğun yaşamaktadırlar. Bu tarz evlilik iyi gittiğinde ise son derece heyecan verici ve hareketli bir hal alır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir