Evlilikte anlayışın önemi nedir?

Published by: 0

evlilikte anlayışın önemi, evlilik nasıl anlayışlı olunur, evlilik ve anlayış ilişkisi

Hayatta bazen kimseye karşı anlayışlı olamadığımız, inanılmaz şekilde öfkelendiğimiz ve öfkemizi kontrol edemediğimiz zamanlar olmaktadır. Bu çok da normaldir. Çünkü insanlar duyguları olan yaratıklardır ve bu duyguları her an dizginlemek mümkün değildir. Kaldı ki her an duygularımızı kontrol altında tutmaya çalışmak da çok insani değildir.evlilikte anlayışın önemi, evlilik nasıl anlayışlı olunur, evlilik ve anlayış ilişkisi

Evliliklerde, iki kişilik hayatlardır. Evliliklerde de hayatta yaşanan her duygunun bulunmasından daha doğal bir şey yoktur. Çünkü evlilikleri de yürüten insanlardır. Evliliklerde insanlar sevinçlerini nasıl gösteriyorlarsa, üzüldüklerinde nasıl belli ediyorlarsa, kırgınlıklarını nasıl paylaşıyorlarsa, bazen öfkelerini de diğer tüm duyguları gibi belli edebilmektedirler. Bu noktada en çok dikkat etmemiz gereken şey ise eşimizi kırmamak ve kesinlikle ama kesinlikle öfkemizin şiddete dönüşmesine izin vermemektir.

İki keçinin bir köprünün tam ortasında inatlaştığı bir hikaye vardır. Keçilerin ikisi de geri gitmeye asla yanaşmaz. Nihayetinde ne ileri gidebilirler ne de geri. Oldukları yerden bir adım dahi atamazlar. İşte tam da bu misaldeki gibi, eşlerden biri öfkelendiğinde diğeri de karşılığını aynı şekilde verirse, üzerinde durdukları köprüde çatlaklar oluşmaya başlar. Bir süre sonra eşlerin davranışları aynı şekilde devam ederse, o köprü yıkılacak noktaya gelir ve birgün ansızın yıkılır. O köprü evliliktir ve eşler o köprünün yıkılmasını istemiyorlarsa birbirlerine karşı anlayışlı olabilmeyi becerebilmeleri gerekir.

Anlayışın tabii ki karşılıklı olması gerekir. Zira bir taraf anlayışlı davranmayı becerebiliyorken, karşı taraftan aynı anlayışı göremiyorsa bu noktada da sorun oluşması kaçınılmazdır. Sağlıklı bir ilişki için karşılıklı anlayış ve hoşgörü gerekmektedir. Eşler yangına körükle gitmek yerine bazı durumlarda birbirlerini anlamalı, bir anlık öfkeyi görmezden gelip, alttan almayı bilmelidir. Bu anlayış, zamanla bu tür sorunların azalarak ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Unutmayalım ki evlilik hayatın çok önemli bir parçasıdır ve evlilikleri de evlilik yapan insanlardır. İşin içinde insanlar varsa orada mutlaka ara sıra sorunlar yaşanacaktır. Ancak şunu da iyi bilmek gerekir ki evliliklerde bu sorunlar karşılıklı anlayış çerçevesinde en aza indirgenebilinecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir