FERACE NASIL BİR KIYAFETTİR

Published by: 0

tesettür ferace modelleri, tesettür ferace, feracetesettür ferace modelleri, tesettür ferace, ferace

Osmanlı zamanından günümüzde kadar gelen ferace, tesettür amaçlı giyilen bir kıyafettir. Tesettürün tüm gereklerine uyması yönüyle baş örtülü bayanlar tarafından sıkça tercih edilirler. Bir kaç yıl öncesine kadar ülkemizde bu denli yaygın değildi ve sadece belirli kesimdeki bayanlar kullanırdı. Şimdi baş örtülü olan neredeyse her bayanın dolabında bulunan bir kıyafet olmaktadır. Ferace kolları el bileklerine, boyu neredeyse ayak bileklerine kadar uzun olan tesettür amaçlı bir kıyafettir.

Feracenin Pardesüden Farkı Nedir

tesettür ferace modelleri tesettür ferace modelleri, tesettür ferace, feracetesettür ferace modelleri, tesettür ferace, feraceBoldur ve kadının vücuduna oturmaz. Böylece giyen bayanın hatları belli olmaz. Bu da elbette tesettürün gereğidir. Dikkat çekmemesi amacıyla koyu renkte kumaşlardan yapılır. İşleme, süs ve desenleri abartıya kaçmaz. Siyah ve lacivert tonlar genel olarak tercih edilir. Fakat ülkemizde moda haline gelmesiyle beraber amacından sapacak şekilde üretilmeye başlandı. Normalde kadının üstüne yapışmamalı ve dikkat çekici olmamalıdır. Fakat şimdilerde bir çok mağazada bu duruma rastlanmaz. Şatafatlı desenleri, göz alıcı renkleriyle tesettürün gereklerinden tam olarak sapılmıştır. Asıl amacı kadını örtmek olması yerine daha da çok dikkat çekmek amacıyla yapılan modelleri baş örtülü bir bayan için uygun değildir.Tesettür ferace hafif olması ve vücuda yapışmaması bol durması sayesinde kullanımı rahat bir kıyafettir. giyen bayanı rahatsız etmez, terletmez. Bu sebeple özellikle yaz ayları için pardösünün yerini alıyor diyebiliriz. Pardösü de elbette tesettüre uygundur fakat sıcak havalarda bayanları bunaltmaktadır. Çünkü kumaşı gereği o kadar ince olamaz. Feracenin ise kumaşı incedir, çoğu zaman bayanlar üzerinde fazladan bir şeyin olduğunu dahi fark etmezler. O denli kullanışlı ve rahattır. Bazı tesettür ferace modelleri çok ince olduğu için, bayanlar içlerine koyu renk giymelidir. O modeller dışında içinize ne giydiğinizin çok da önemi yoktur. Tesettür amacıyla giyildiği için alınırken onca para verilmesi mantık dışıdır.

Dinin bir gereğini yerine getirirken diğer taraftan müsriflik yapmak doğru olmaz. Bu yüzden uygun fiyata satılanları tercih edilmelidir. Ferace hem şık hem rahat bir giyecek olması ve tesettüre uygun olması bakımından son yıllarda ülkemizde baş örtülü hanımlar tarafından sıkça tercih edilen bir kıyafettir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir