Gece Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalıdır?

Published by: 0

cilt bakımı yapma, cilt bakımında rutinler, gece cilt bakımı yapma

Cildimiz özene ve bakıma muhtaçtır. Bu yüzden cildimizin bakımına gün içerisinde nasıl önem veriyorsak, geceleri de cilt bakımını aksatmamalıyız. Çünkü; cildimiz gün içerisinde çeşitli güneş ışınlarına maruz kalarak kirli bir görüntü yaratır ve cildimizi donuklaştırır. Bu da düzenli bir gece bakımını gerektirir. Geceleri hücrelerin yenilendiği ve canlandığı zamanlar olduğu için, cilt bakımı daha da önem kazanır. Araştırmalara göre cilt fonksiyonları akşam saat 18:00’dan sonra hızlı çalışmaya başlar. Ayrıca saat 23:00 dolaylarında kan dolaşımı ve cildin yenilenmesi en üst seviyeye ulaşır. Cildiniz her zaman ışıl ışıl ve parlak gözükmesini istiyorsanız gece bakımını ihmal etmeyin.cilt bakımı yapma, cilt bakımında rutinler, gece cilt bakımı yapma

Gece Cilt Bakımında Yapılması Gereken Aşamalar;

1) Temizleme: Cilt bakımının en önemli ve ilk adımı, cildi uygun bir temizleyici ile yıkamaktır. Gün boyu cilde yapışan kir ve makyaj kalıntılarından arınmak için gece yatmadan önce temizlemek şarttır. Bu aşamada önemli olan cildinizi iyi tanımalı ve cilt tipinize uygun olan bir temizleyici kullanmaktır. Örneğin; cildiniz kuru ise daha fazla kurumaması için alkol bulunmayan ürünleri tercih etmelisiniz.

2) Peeling: Yine cilt tipine göre belirli aralıklarla yapılan bir işlemdir. Evde bulunan malzemelerle cilt tipinize uygun bir peeling oluşturabilirsiniz. Eğer karma ve yağlı bir cilde sahipseniz haftada 2-3 kez yeterli olacaktır. Şayet kuru veya hassas bir cilde sahipseniz bu aşamayı atlayabilirsiniz. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken nokta kullanacağınız peelingin içindeki parçaların yüzünüzü çizmemesidir.

3)Tonik: Temizleme ve peeling sonrası kullanacağınız tonik hem cildinizi sıkılaştırır, hem de ekstra kirlerden arındırır. Gece cilt bakımı yaparken yine cilt tipinize uygun bir tonik seçmeye özen gösterin.

4) Nemlendirici Gece Kremi: Nemlendirici kremler gece ve gündüz kullanım olarak ikiye ayrılır. Gece kremleri içerisinde vitamin ve antioksidan barındırır. Bu da cildi besler ve yeniler. Yine cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanarak uzun süre kullanabilirsiniz.

Bunlara dikkat ederek daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz  gereken en önemli nokta düzenli bir kullanım sağlamak olmalıdır. Bu sayede sağlıklı bir sonuca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir