Gırtlak Kanseri Tedavisinde Bitkilerin Önemi

Published by: 0

gırtlak kanseri, gırtlak kanseri tedavisi, gırtlak kanserinde bitkisel tedavi

Konuşma zorluğu yaşıyorsanız ve boyun bölgenizde aniden bir şişme meydana geldiyse gırtlak kanseri olma ihtimaliniz yüksektir. Bununla birlikte şiddetli bir şekilde öksürük, balgamla birlikte kan gelmesi de gırtlak kanserinin belirtileri arasındadır.gırtlak kanseri, gırtlak kanseri tedavisi, gırtlak kanserinde bitkisel tedavi

Gırtlak kanserinin tedavileri arasında kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi müdahale yer almaktadır. Bunun yanında doğal bitkiler kullanmak da bu tedavinin olumlu olmasına katkı sağlayacaktır. Kemoterapide gırtlakta bulunan hücreler ilaç kullanılarak yok edilmeye çalışılır. Radyoterapide ise kanserli hücreler ışın tedavisiyle yok edilir. Bu iki tedavi yöntemi işe yaramaz ise tek yol cerrahi operasyondur. Bu operasyonda eğer kanserli hücre larinks denilen bölgenin tamamını sarmamışsa gırtlağı almaya gerek yoktur. Boyun bölgesi açılarak oradaki kanserli hücreler temizlenir. Böylelikle ses tellerine de zarar verilmez ve hasta konuşma yetisini kaybetmemiş olur. Fakat hastalık ilerlemiş ise delik açılarak gırtlak tamamen alınır. Hasta konuşabilmek için alete ihtiyaç duyacaktır.

Bu hastalığın tedavisini kolaylaştıracak ve boğaza iyi gelecek birtakım bitkiler mevcuttur. Bu bitkilerin genellikle suyu içilir ya da gargara yapılır. Macunu yapılabilen bitkilerin ise macunu yenir. Adaçayı, anason, bal, biberiye, çörek otu, fesleğen, hatmi çiçeği, hardal, gül gırtlak kanseri tedavisinde kullanılan bitkilerdir. Bitkisel tedavi ek bir tedavidir. Kanserin tedavisinde öncelikli olarak uzman doktor tarafından cerrahi tedavilere yönelmeniz gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir