Görünmez diş telinin diğerlerinden avantajı nedir?

Published by: 0

görünmez diş teli avantajları, görünmez diş teli kullanımı, diş teli neden takılır

Doğuştan ya da sonradan yanlış ısırma gibi birçok sebep ile dişlerin duruşu bozulabilmektedir. Böyle durumlarda dişlerin sağlıklı ve muntazam görünmesi için ortodonti tedavisine ve ortodonti tedavisinde kullanılan araçlara başvurulması gerekmektedir. Dişlerin duruşunu ve dolayısıyla çenenin yapısını düzenleyen birçok ortodonti aracı bulunmaktadır. Ancak bu araçlar içerisinde en çok tercih edilenleri diş telleridir. Diş telleri uzun bir süredir diş hekimlerinin ve ortodonti tedavisi uygulayan hekimlerin hastalarına tavsiye ettiği araçlardır. Diş telleri birçok farklı şekilde hastanın dişlerine uygulanabilmektedir. Bu farklı uygulamalar sonucunda aldığı isimlere göre diş telleri normal diş telleri ve görünmez diş telleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Görünmez diş telleri de yine kendi içinde ikiye ayrılmaktadır.görünmez diş teli avantajları, görünmez diş teli kullanımı, diş teli neden takılır

Uygulanılışına göre ikiye ayrılan diş telleri dışarıdan uygulama ve iç taraftan uygulama yapılmasına ilişkin olarak isimlendirilir. Dişlerin dış yüzeyine braketi dişin dış yüzeyine yerleştirilir ve içerisinden tel geçirilerek dişlere baskı uygulanır ise buna normal uygulanmış diş teli uygulaması denir. Bu uygulama estetik açıdan biraz sorunludur. Dışarıdan bakıldığında hastanın ağzında metal görünmesi pek hoş olmadığından bu uygulama yerine gizli diş teli uygulamasına başvurulmaktadır. Dişin dış yüzeyine değil de iç yüzeyine yerleştirilen diş teli braketlerinin içinden tel geçirilmesi ile yapılan uygulama görünmez diş teli uygulamasıdır. Dişe yerleştirilen tel dişin dış değil de iç yüzeyinde olduğundan dışarıdan bakıldığında görünmediği için estetik anlamda sorunsuzdur.

Görünmez diş teli uygulaması da daha önce belirttiğimiz gibi kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Dişin arka yüzeyine yerleştirilerek gizlenen diş telleri olduğu gibi plastik malzemeden üretilmiş olan diş telleri de görünmez diş telleri arasında yer almaktadır. Bunlar aslında tam anlamıyla birer tel değildir. Fakat aynı işlevi görmesi ve karşıdan bakıldığında fark edilmiyor olması sebebiyle görünmez diş teli ismini almışlardır. Ayrıca bu diş telleri braketli diş tellerine göre daha pratik olmalarıyla da avantajlıdır. Dilendiğinde çıkarılıp takılabilir olması bu görünmez diş tellerini kullanışlı kılmaktadır.

Genel olarak görünmez diş tellerinin diğer diş tellerine göre avantajlarına değinecek olursak. Bu diş telleri dışarıdan bakıldığında fark edilmediği için kullanan kişiye psikolojik yönden baskı yapmamaktadır. Bazı sorunu olan kişiler diş teli takarken kendilerini tuhaf hissederken görünmez diş tellerini kullanan kişilerin psikolojik yönden daha rahat olduğu ortaya çıkmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir