Hamile Kalma Tedavisinde Aşılama Aşamaları

Published by: 0

hamile kalma tedavisi, hamilelik aşı tedavisi, hamile kalma için aşı tedavisi yapımı

Aşılama, veya bilimsel adıyla artifisiyel inseminasyon, erkeğin spermlerinin laboratuvar ortamında hazırlandıktan sonra ince özel bir çubuk yardımı ile döl yatağı içine verilmesi işlemidir. Aşılamanın tüp bebek veya mikroenjeksiyon uygulamasından farkı, döl yatağı içine döllenmiş yumurtanın yani embriyo değil, doğrudan spermlerin verilmesidir. Bu şekilde, döllenmenin kadın vücudu içinde gerçekleşmesi beklenir.hamile kalma tedavisi, hamilelik aşı tedavisi, hamile kalma için aşı tedavisi yapımı

Aşılama şu durumlarda uygun bir seçimdir:

Kısırlık süresi kısa olan, kısırlığı açıklayacak belirli bir bozukluk saptanamayan ve sperm analizi normale yakın olan çiftler, inseminasyon yani aşılama için uygun adaylardır.

Ayrıca;

Normal ilişkinin mümkün olmadığı durumlarda, sperm sayı ve hareketliliğinin normalden az ama aşılama için yeterli olduğu hâllerde, döl yatağı ağzına bağlı nedenlerden ötürü gebeliğin oluşmadığı durumlarda da aşılama uygulanabilir.

Aşılama tedavisine karar vermeden önce çiftin kısırlık nedenini araştırmaya yönelik tüm testlerin tamamlanmış olması gerekmektedir.Âdet kanamasının üçüncü gününde, kadının daha fazla sayıda yumurta hücresi üretmesini sağlamak amacıyla hap veya enjeksiyon yoluyla ilaç tedavisine başlanır.Yumurta hücresini içeren folikül denen oluşumun gelişimi, belirli aralıklarla yapılan ultrasonografiler ile takip edilir. Bu evre yaklaşık 10-14 gün kadar sürer.Foliküller istenilen büyüklüğe ulaştığında çatlatma iğnesi uygulanır.Çatlatma iğnesinden 32-36 saat kadar sonra erkek sperm örneği verir. Örnek verirken tercih edilen yöntem mastürbasyon olmalıdır. Alman sperm laboratuvarda hazırlandıktan sonra özel ince plastik bir çubuk yardımı ile kadının döl yatağı içine verilir. Bu yöntemde kadın hiç acı duymaz. İki hafta sonra âdet kanaması olmaz ise gebelik testi yapılır.

Aşılama tedavisi ile gebelik şansını arttırabilmek için:

– İlaçlarınızı hekiminizin söylediği zamanlarda yaptırın.

– Aşılama işleminden önce en az üç gün süreyle cinsel ilişkide bulunmayın.

– İşlem sonrası verilecek olan ilaçları düzenli kullanın.

– Aşılama sonrası cinsel ilişkide bulunulması başarı şansını artırır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir