Hamilelikte beslenme önerileri

Published by: 0

hamilelikte beslenmeye dikkat edilmeli, hamileyken beslenme önerileri, hamilelik döneminde dengeli beslenme

Anne karnında gelişen bir bebeğin vücut hücrelerinin büyük bir kısmı proteinlerden yapılmaktadır. Bu nedenle de tüm besin gruplarında olduğu gibi proteinlere dikkat edilmelidir. Et, yumurta, tavuk, süt, balık, yoğurt, peynir, kuru baklagiller, fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler protein açısından zengindir. Ayrıca bebek ve anne sağlığı, bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimi için gerekli olan folik asit; mercimek, kuru fasulye, ceviz, ıspanak ve buğdayda bol miktarda bulunmaktadır.

B12 vitamini: Bilişsel fonksiyonlar için oldukça önemli olan B12 vitamini için peynir, süt ve balık oldukça zengin kaynaklardır.

A vitamini: Kayısı, havuç, ıspanak ve yumurta A vitamini bakımından zengindir. Ayrıca D ve C vitaminlerinin alınması da oldukça önemlidir.hamilelikte beslenmeye dikkat edilmeli, hamileyken beslenme önerileri, hamilelik döneminde dengeli beslenme

Demir: Kan yapımında rol oynayan demir açısından zengin kaynaklar pekmez, yumurta, ıspanak, tahin, kuru kayısı, kuru baklagiller, kuru üzümdür.

Kalsiyum: Kemik gelişiminde oldukça önemli olan kalsiyum süt ve süt ürünlerinde zengin olarak bulunmaktadır.

Çinko: Çinko eksikliğinde bebeklerde büyüme yetersizliği, ölü doğumlar ve doğumsal anomaliler görülebilmektedir. Peynir, ceviz, badem, bulgur ve buğday da zengin olarak bulunmaktadır.

İyot: Eksikliğinde düşük ve ölüm doğumlara neden olabilecek olan iyot; balık ve deniz ürünleri, tavuk, beyaz peynir, kuru baklagiller, süt ve yumurtada zengin miktarda bulunmaktadır.

Tüm bu minerallerin mutlaka yeterli miktarlarda alınması gerekmektedir. Bütün bu vitamin ve minerallerin eksikliği söz konusu ise doktor gözetiminde dışardan ek olarak verilmesi gerekmektedir. Ayrıca Omega 6 ve Omega 3 yağ asitlerinin dengeli bir şekilde alınması bebek gelişimi için oldukça önemlidir.

Beslenmede nelere dikkat edilmeli?

Hamilelik döneminde normal kilo artışının sağlanması ve bebeğin bedensel ve zihinsel gelişiminin doğru bir şekilde tamamlanabilmesi için beslenme konusuna dikkat edilmelidir. Özelikle uskumru, somon gibi yağlı balıklar, ceviz, zeytinyağı, yeşil yapraklı sebzeler mutlaka beslenme listelerinde yer almalıdır. Her gün tüm besin grupları yeterli miktarlarda tüketilmelidir. Bununla birlikte sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Kafeinin aşırı tüketiminden kaçınılmalı, kafein içeren kahve ve çay yerine ayran, süt, şekersiz kompostolar, taze meyve suları gibi besinler tercih edilmelidir. Yeşil çay tüketiminde de kafeinsiz olarak tercih edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir