Hamilelikte İlaç Kullanımı

Published by: 0

hamilelerde ilaç kullanımı, hamilelikte ilaç nasıl kullanılır, hamile kadınlarda ilaç kullanımı

Hamilelik süresince normalde aldığınız basit bir ağrı kesici bile bebeğinizde olumsuz etkiler yaratabilir. Size doktor tarafından reçeteyle verilen ilaçlar dışında kendi kafanıza göre ilaç kesinle almayın. Gebelikten önce ve gebelik sırasında ihtiyacınız olan ilaçları tüm ayrıntılarına dikkat ederek alınması gerekmektedir. Hamilelik dışında günlük hayatınızda sürekli olarak kullandığınız ve artık vücudunuzun bir parçası haline gelmiş olan ilaçlar bile hamilelik süresince bebeğinize olumsuz etkiler verebilir. Kondom vs gibi doğum kontrol yöntemlerini kullanmayan bir bayanda eğer hamilelik belirtileri başlamışsa mutlaka ilaç kullanımına ara vermeli ve doktor kontrolünden geçmelidir. Hamilelikten önceki aylarda sadece annenin dışında baba adayının da kullandığı ilaçlara dikkat etmesi gerekir. Çünkü prekonsepsiyon denilen hamilelikten önce olan dönemde bazı ilaçlar direk olarak erkek spermine karışarak bebeğin sağlığını uzun vadede tehdit edebilmektedir. Bununla ilgili hala araştırmalar devam ediyor olsa da henüz netlik kazanmış bir ilaç listesi bulunmamaktadır. Bazı ilaçlarda meniye karışarak cinsel birleşme esnasında rahim tarafından emilerek gelişmekte olan embriyoya olumsuz etkiler gösterebilir.hamilelerde ilaç kullanımı, hamilelikte ilaç nasıl kullanılır, hamile kadınlarda ilaç kullanımı

Sağlıklı bir hamile bayanın gereksinim duyduğu tek ilaç yüksek oranda demir içeren prepatlardır. Gebeliğin 27. haftasından sonra vücuda girmesi gereken demir miktarını sadece besinlerle karşılamak mümkün değildir. Bu sebepten ötürü, doktorunuz tarafından size verilecek olan ilaçları, bebeğin doğumundan yaklaşık üç ay sonra bile düzenli bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. Demir içeren prepatlara başlanma zamanı doktordan doktora farklılık gösterebilmektedir. Kimi doktorlar hamileliğin başında bu ilaçları vermekte kimileri ise belli bir süre geçtikten sonra vermektedir. Demir eksikliğinin dışında folik asit alımına da önem vermek gerekir. Çünkü folik asit bir B vitamini türü olup, vücutta az bulunduğunda embriyonun beyin ile omurga gelişiminde bazı kalıcı hasarlar verebilmektedir. Folik asit hamileliğin başlarından itibaren düzenli bir şekilde alındığında bu hasarların oluşma riski yarı yarıya düşmektedir. Gebeliğin 6. haftasından itibaren beyin gelişimini yavaş yavaş noktalamaya başladığı için belli bir süre sonra vitaminin önemli bir etkisi kalmaz.

Hamilelikte Risk Faktörüne Göre İlaçların Dağılımı

İlaçlar hamilelik sırasında vücuda olan etkilerine göre beş farklı kategoride incelenebilir:

A Kategorisi : Bu kategoriye giren ilaçlar hamilelik süresince anneye veya bebeğe hiçbir yan etkisi bulunmayan ilaçlardır. Özellikle vitaminler ve mineraller uygun kullanıldığı taktirde bu kategoriye girmektedir.

B Kategorisi : Bu kategoriye giren ilaçlar hamilelik süresince kullanıldığında yüksek risk içermeyen ilaçlardır. Gebe kişinin ihtiyacı olduğu durumlarda doktor kontrolüyle birlikte alınmasında bir sakınca yoktur. Özellikle enfeksiyon tedavisinde kullanılan penisilin içeren ilaçlar bu kategoriye girmektedir.

C Kategorisi : Bu kategoriye giren ilaçlar hamilelik süresince anneye veya bebeğe etkisinin olup olmadığı henüz kesinleşmemiş ilaçlardır. Fakat yapılan hayvansal deneylerde ilaçların bebeğe bazı durumlarda zarar verdiği görülmüştür.

D Kategorisi : Bu kategoriye giren ilaçlar hamilelik süresince kullanıldığı taktirde bebeğe risk oluşturan ilaçlardır. Epilepsi gibi rahatsızlıklarda annenin alması gereken ilaçlar yapılan kontrollerden sonra bebeğin sağlığına göre alınmaktadır.

X Kategorisi : Bu kategoriye giren ilaçlar hamilelik süresince bebeğe zarar verdiği kesinlik kazanmış ilaçlardır. Gebelik boyunca kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir