Hamilelikte Sırt Ağrısı Tedavi Yolları

Published by: 0

Hamilelikte sırt ağrısı, hamilelerde ki sırt ağrısı, hamile sırt ağrısına çözüm

Hamileliğin ilk dönemlerinde sırt ağrısını önlemek mümkün olmaz, fakat belli başlı uygulamalarla hamilelik sırasında oldukça rahatsızlık veren bu acının şiddetini ve sıklığını azaltmak için birkaç adım atılabilir. Eğer erken hamilelik döneminde sırt ağrısından şikayetiniz varsa, doktorunuzun gözetimi altında aşağıdaki uygulamaları denemelisiniz;

  • Yerden bir şey almak için eğilmemelisiniz, onun yerine sırtınıza yapılan basıncı azaltarak dizlerinizi kırıp çömelmeyi tercih ediniz. Hem sırtınıza hem de fetüse zararlı olacak şekilde herhangi bir objeyi hele ki ağır objeleri kesinlikle kaldırmaya çalışmamalısınız.
  • İdrar yolunu bakterilerden arındırıp temiz tutmak için bol miktarda sıvı tüketiniz. Sık idrar yapmak, hamilelik sürecindeki sırt ağrısına sebep olan idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olacaktır.
  • Doktorunuzun gözetimi altında aşağı karın bölgesi için bir sırt desteği kullanılmalıdır. Bu işlem hamileliğin ilk dönemlerinde sırt ağrısını azaltmaya yarar.Hamilelikte sırt ağrısı, hamilelerde ki sırt ağrısı, hamile sırt ağrısına çözüm
  • Aynı pozisyonda uzun süre oturmayın ya da ayakta durmayın, sırtınızı dinlendirmek için kendinize vakit ayırınız. Uyurken bacaklarınız kendinize çekik şekilde uyumayı tercih edin ve uzun süre sırtınızın üstüne yatmamalısınız.
  • Yataktan kalkerken dikelerek kalkmak yerine yana doğru yuvarlanarak kalkmanızda fayda var. Dizlerinizi ve kalçanızı kollarınız yardımıyla döndürün ve yatağın kenarına doğru hareket ediniz.
  • Sırtınız için yeterli destek sağlamayan ayakkabılar ve özellikle de topuklu ayakkabılar giymekten kaçınmalısınız. Topuklu ayakkabılar hamileliğin ilk dönemlerinde sırt ağrınızı tetikler ve duruşunuzu olumsuz yönde etkilemektedir.
  • Rahatsızlıkları biraz olsun azaltıp rahatlamak için sırtınıza ısıtıcı yastık koyunuz. Dilerseniz sıcaklığı değiştirebildiğiniz yastıklar da tercih edilebilir. Hamileliğin ilk dönemlerindeki sırt ağrısını azaltmak için birinden sırtınızı ovmasını da istemelisiniz.
  • Sırtınıza destek olacak sandalyelere oturmaya özen gösterin ve özellikle otururken belinizin alt kısımına bir yastık koyunuz. Ayaklarınızı hafif kalkık bir pozisyonda tutmanızda fayda var. Ayakta dururken, ayaklarınızdan birini alçak sandalyenin üstünde dinlendirin ve belirli aralıklarla ayak değiştiriniz.
  • Yüzme, yürüyüş ve ya diğer fiziksel egzersizler erken hamilelik sürecindeki sırt ağrılarınızı azaltır ve daha sağlam bir sırta sahip olmanızı sağlamaktadır. Yine hamileliğin ilk dönemlerinde sırt ağrısın azaltmak amacıyla pelvik eğilme ve kardiyovasküler egzersizler gibi güçlendirici açma germe hareketlerini denemelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir