HANGİ VİTAMİNLER HANGİ BESİNLERDE BULUNMAKTADIR?

Published by: 0

vitaminler hangi meyvelerde bulunur, hangi besinlerde vitamin var

Tiamin (b1 vitamini): Fıstık,bira mayası,fasulye,sakadatlarda,mercimek,fındık ve tahıl ve pirinç kabuklarında bol miktarda bulunmaktadır.

Riboflavin(b2 vitamini):Balık,et,karfaciğer,süt bezelye ve yumurtada bol miktarlarda bulunmaktadır.

Adermine(b6 vitamini): Balık,tahıl ,karaciğer ve bira mayasında bol miktarda bulunmaktadırvitaminler hangi meyvelerde bulunur, hangi besinlerde vitamin var

Nicotinamide(pp vitamini): B grubu vitaminlerinin bulunduğu besinlerde kolaylıkla bulunmaktadır

Biotin(H vitamini): B grubu vitaminlerinin bulunduğu besinlerde bulunmaktadır.

A Vitamini:Yumurta,karaciğer,beyin,balık yağı,süt ve kremada bulunmaktadır.Marul,turp,domates,havuç,yeşil salata ve benzeri sebze ve meyvelerde provitamin halinde fazlaca bulunmaktadır

D Vitamini:Süt,et balık gibi besinlerde bol miktarda bulunur.

Besinlerden yeterli miktarda vitamin alamayan kişiler çeşitli vitamin ilaçları ve iğneleri ile bu eksiklikleri giderilmeye çalışılmaktadır.

A vitaminin başlıca kaynağı depo edildiği organ olan karaciğerdir. Hayvansal kaynaklı besinler, yumurta sarısı, süt, balık yağı ve diğer yağlar A vitamininden zengin besinlerdir.

A vitaminin ön maddesi olan karotenin en iyi kaynağı bitkisel besinler olup havuç ve diğer yeşil-sarı sebze ve meyvelerdir. Ispanak, kayısı, şeftali, patates, domates, kabak gibi… A vitamini ve karotenin bağırsaklardan emilebilmesi için safraya ve yağa ihtiyaç vardır. Bunun için salataya ve sebze yemeklerine bir miktar yağ eklenmelidir.

A Vitamini İhtiyacı

Günlük A vitamini ihtiyacı 3500-5000 I.U`dur. Farklı bir birim ile günlük ihtiyaç 600 mcg`dir. Gebe ve emzikli kadınlarda, çocuklarda ve hastalık durumlarında ihtiyaç biraz daha artmaktadır.

A Vitamini Yetersizlik Belirtileri

Gözde, A vitamini yetersizliğinde, ışık değişiminde görme bozulur. Buna gece körlüğü veya halk arasında bilinen adıyla tavuk karası denir. Yetersizlik devam ederse körlüğe neden olur. Gözün korneasında kuruluk, ülserasyon, tamamen veya kısmen görme kaybı olur.

Epitel hücrelerdeki eksikliği, deride, sindirim ve solunum sistemlerinde ve idrar yolarında kuruma ve pullanma şeklinde görülür. Ağız yaraları ortaya çıkar. Kemik ve diş gelişimi bozulur. Dişlerde çürümeler görülebilir. Bağışıklık sistemi zayıflayarak enfeksiyonlara karşı direnç azalır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir