Hava Keseciklerinin Yapısı Nasıldır?

Published by: 0

hava keseciği yapısı, akciğer hava kesecikleri

Soluk borusu göğüs boşluğuna girdikten sonra, sağ ve sol bronşlara ayrılır. Akciğerlere giren bronşlar yeniden bölünürler. Her bölünmede bronşların sayısı artar ve boyutları küçülür. Yirmi kadar bölünmeyle bir milyon kadar bronşçuk oluşur.hava keseciği yapısı, akciğer hava kesecikleri

Kalın bronşlar da soluk borusu gibi tüyler ve mukusla kaplıdır. Çeperleri düz kas, bağ dokusu ve kıkırdaktan oluşur. Bu kıkırdak katları bronşlarda ve soluk borusunda düzenli aralıklarla ayrılan halkalar halindedirler.

Solunum sisteminin birçok hastalığı bronşlarla ilgilidir. Meselâ astım, çeperlerindeki düz kasların kasılmaları sonucu bronşların daralmaları, bronşit bronşların iltihaplanma sonucu daha fazla mukus salgılamalarıdır. Bronşektazide ise bronşların normal yapısı değişir; çeperlerinde silindir kesecikleri oluşur. Tüycükler görevlerini yerine getiremezler ve bu kesim mikroplanma için uygun bir ortam olur.

Bronş ve bronşçukların hava ve kan arasında gaz değişimine izin vermeyen kalın çeperleri vardır. En sondaki bronşçuklar bir defa daha bölünerek solunum bronşçukları denilen kısa kanalları oluştururlar. Bu kanalları küme halinde toplanmış hava geçitleri takip eder. Geçitlerin içi bir epitelyum katı ile çevrilidir. Solunum bronşçuğunun akciğere girdiği kesime akciğer lopçuğu denir. Her lopçuk birçok hava keseciğinden oluşur. Gaz değişiminin gerçekleştiği başlıca kesim burasıdır.

Akciğerlerde, çapları 200-500 mikron arasında değişen uç yüz milyon kadar hava keseciği bulunur. Bu kesecikler bütün akciğere yayılmış durumdadırlar. Hava keseciklerine gelen kılcal damarlarla keseciklerin bitiştiği noktalar, kanla hava arasında gaz değişiminin gerçekleştiği geniş bir yüzey oluştururlar. Bu zar yüzeyin alanı 70 m2 (vücut yüzeyinin kırk katı) kalınlığı bir mikron kadardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir