Helal Gıda Şirketleri Nasıl Sertifika Alır?

Published by: 0

helal gıda şirketleri sertifika süreci, helal gıda sertifikası alma

İslam dini için yapılan ibadetler kadar tüketilen gıdalarda oldukça önemli olduğu için bu dine mensup olan kişiler yasakları çiğnemeden gıda alımını gerçekleştirmelidirler. Gıdalarda yapılan kısıtlamalar sadece dinen düşünülerek gerçekleştirilmediği gibi insan sağlığını da sonuna kadar etkilemektedir. Bu anlamda helal gıda tüketimine dikkat eden belirli şirketlerin seçimi tüketim açısından ve sağlık açısından oldukça faydalı olacaktır. Gönüllülük esasına bağlı olarak alınan helal gıda şirketleri sertifikası sağlık ve hijyen açısından tüm şartları tamamlayan şirketlere özel olarak verilmektedir.helal gıda şirketleri sertifika süreci, helal gıda sertifikası alma

Türkiye’de tüketimin arttığı ve geliştiği düşünüldüğü zaman insanların hassas noktası haline gelen helal gıda tüketimine gereken önemin ve özenin gösterilmesi ile birlikte tüketicilerin ilgisi de bu doğrultuda artmaktadır. Helal gıda şirketleri sertifikası alabilmek için tüketilen gıda maddelerinin tamamının İslami şartlara uygun olması oldukça önemlidir. Bunun ardından alınacak olan sertifika da tüketicilere güven vereceğinden dolayı İslam ülkelerinde her şirketin alması gereken bir belge olarak ifade edilmektedir.

Şirket sertifikası helal gıdanın yanı sıra yapılan aşamalarında İslami şartlara uygun olduğunu gözler önüne serdiği için çok önemlidir. Bu anlamda hijyen ve temizlik gibi çeşitli faktörlerinde göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Özellikle tüketim maddesi et olan restoran ve şirketlerin helal gıda sertifikası alması neredeyse zorunlu hale getirilmiştir. Çünkü et İslami şartları taşımalı, ne eti olduğunun belirtilmesi gerekmekte ve aynı zamanda  kesim şartlarının da belirtilen özelliklere uygun olması oldukça önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir