Hemoroid nedir?

Published by: 0

hemoroid ne demek, hemoroid çeşitleri, iç hemoroid, dış hemoroid

Hemoroidler (basur), anal kanalın sonunda, rektumun alt kısmında ve anüsün genişlemiş damarlarıdır. Bu kan damarlarının duvarları bazen o kadar gerilir ki damarlar daha da şişer ve tahriş olur.

Şişlik ve tahriş sonucunda anüsten ayrılırlar. Bu durum halk arasında hemoroid veya mayasıl olarak bilinir. Hemoroidler iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır ve semptomlarına göre dört farklı derecede ölçülür.hemoroid ne demek, hemoroid çeşitleri, iç hemoroid, dış hemoroid

İç hemoroid nedir?

İç hemoroidler genellikle anüsün görülemeyen veya hissedilemeyen derin bir kısmında bulunur. Bulundukları bölgedeki az sayıdaki ağrı algılayıcı sinirler nedeniyle genellikle ağrı veya ağrıya neden olmazlar.

En belirgin işaret dışkı, klozet veya tuvalet kağıdınızdaki kandır. Ayrıca hemoroidler, etraflarındaki diğer dokulardan daha pembe renkli nemli topaklar olarak da görülebilir.

Buna hemoroid sarkması denir. Bu hemoroidler kendiliğinden geri gelebilir veya hafifçe itilebilirler.

Dış hemoroid nedir?

Dış hemoroid, anüsün dış duvarında derinin hemen altında bulunur. Ağrıyı algılayan sinirler daha fazla olduğu için hemoroidin dış semptomları ağrı, kanama, kaşıntı ve şişmeyi içerir.

Hemoroid Trombozu nedir?

Bazı durumlarda, kan pıhtılaşması nedeniyle hemoroidler mor veya maviye dönebilir. Buna tromboz denir. Bu durum ağrıya, kaşıntıya ve kanamaya neden olabilir. Pıhtı çözüldüğünde, bir parça deri kalabilir ve bu kısım tahriş olabilir.

Hemoroide ne sebep olur?

Aile bireylerinde geçmişte hemoroid (hemoroid) varsa, hemoroid (hemoroid) olma olasılığı artar. Ek olarak, alt rektumdaki aşırı basınç kan akışını etkileyebilir ve oradaki kan damarlarını şişirebilir.

Bu durumda tuvalete gitmeniz zorlaştığında, vücut şişmanlık nedeniyle fazla kilolu ise, büyüyen fetüs hamilelik sırasında rahim damarlarına baskı yapıyorsa, ağır bir nesneyi kaldırmaya veya itmeye çalışın. Anüs yoluyla egzersiz yapmadan veya cinsel ilişkiye girmeden yaşıyorsanız, lif içeriği düşük bir diyet uygulayın. Bu ilişki sırasında olabilir.

Çok uzun süre pozisyon değiştirmeden ayakta duran veya oturan insanlar da risk altındadır. Yine uzun süre geçmeyen ishal veya kabızlık hemoroid (hemoroid) için risk faktörlerini artırır. Öksürme, hapşırma veya kusma mevcut hemoroidleri (hemoroid) kötüleştirebilir.

  1. derece hemoroid ile ilgili en önemli şikayet kanamadır. Hemoroidler, tanı için rektoskopi sırasında tanımlanır.
  2. derece hemoroid ile kaşıntı ve kanamadan şikayet ederler. Anal muayene ve ıkınma ile belirlenirler.

Üçüncü derece hemoroidlerde anüste akıntı veya nem hissinin yanı sıra kanama ve kaşıntı şikayeti vardır. Anal muayene sırasında anüs dışına taşan hemoroid keseleri ile belirlenir. Muayene sırasında içeriye gönderilebilirler.

  1. derece hemoroid ile ağrı, akıntı, kanama ve kaşıntı şikayetleri ortaya çıkar. Bu derece muayene ile içeriye gönderilemeyen ödem tespit edilir.

Rektal kanama durumunda hemoroid kaynaklı olmasa bile doktorunuza görünmelisiniz. Rektal kanama aynı zamanda Crohn hastalığı, divertikülit, kolit, kolon polipleri veya kolorektal kanserin bir semptomudur.

Anal fissürler ayrıca ağrıya veya kanamaya neden olabilir. En doğru teşhis ve tedavi için doktorunuza danışmanız zorunludur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir