Hollywood Tabelası Hakkında Bilgiler

Published by: 0

Hollywood tabelası, Hollywood tabelası nedir, Hollywood tabelası neden önemli

Hollywood tabelası Amerika denildiği zaman akla ilk gelen yapılardan bir tanesi oluyor. Öyle ki yolu Los Angelas’a düşüp de bu tepede fotoğraf çekmeyen kişi sayısı yok denecek kadar azdır. İşte bu tabela hakkında birçok ilginç bilgi de bulunmaktadır. Bu bilgileri kısaca incelemek gerekirse;Hollywood tabelası, Hollywood tabelası nedir, Hollywood tabelası neden önemli

  • Mount Lee bölgesinde yer alan tabelada ilk başta Hollywood değil Hollywoodland yazıyordu. İlk olarak 1923 yılında asılan tabelanın ana amacı gayrimenkul yatırımın artmasıydı. Fakat daha sonra 1970’lerde tabela yeniden yapılandırıldığı zaman ismi de Hollywood olarak kaldı.
  • 1923 yılında yapılan tabela 1940’lı yıllarda oldukça yıpranmaya başladı. Öyle ki birçok harf de yavaş yavaş sökülüyordu. Bu sebeple yeniden yapıldı ve açılışını tam 60 milyon kişi canlı yayında izledi.
  • Tabela aslında yavaş yavaş yıpranmaya başladığı zaman yeniden yapılması pek de gündemde değildi. Fakat Hugh Hefner bu durumdan hoşnut olmadı ve Hollywood tepesi için çevredeki kişilerle birlikte para toplanmasına karar verildi. Birçok dönemin ünlüsü de bu kampanyaya katıldı.
  • Hollywood tabelası yasalarla korunan bir tabela. Öyle ki tabelanın yanına gidip ona dokunmanız yasak çünkü zarar görmesini istemiyorlar. Hem dikenli çitlerle korunurken kamera, hareket sensörü gibi birçok teknolojik koruması da bulunuyor. Korunmaya alınması da 1973 yılında gerçekleşti. Los Angeles Cultural Heritage Commission tabelayı kültür mirası olarak kabul etti. Böylece tabela da 1973 yılından beri korunuyor.
  • Howard Hughes 1940 yılında tabelanın yanında yer alan arazinin yaklaşık 138 dönümünü satın aldı. Amacı ev yapmaktı fakat buna şiddetli bir şekilde itiraz edilince Howard Hughes de sadece arazi sahibi olarak kaldı. Günümüzde de hiçbir şekilde tabelanın çevresine ev ya da yapıt yapmak mümkün değil bu sebeple de ilk günkü gibi korunduğunu söylemek mümkün.
  • Hollywood tabelası en son 2012 yılında boyandı. Boya sırasında 255 galon boya kullanıldı ve yüksek yansıtıcı beyaz renk tercih edildi. Harfler 13.7 metre uzunluğunda ve 11 metre genişliğinde böylece çok uzaktan dahi dikkat çekici bir yapısı olduğunu söylemek mümkün.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir