İkinci El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Published by: 0

İkinci el araç satın alma, ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler, ikinci el araçlarda ortaya çıkan sorunlar

Araç sahibi olmak en az ev sahibi olmak kadar önemlidir birçok kişi için. Çünkü araç demek özgürlük demektir. Bir yerden bir yere gitmek istediğinizde taksiye yüklü miktarda para ödemek ya da otobüsle defalarca kez aktarma yaparak seyahat etmek yerine kendi aracınızın yakıtını koyup istediğiniz yere gidebilirsiniz. Kısacası ara.ç özgürlük demektir. Peki, bu özgürlüğe nasıl sahip olabilirsiniz. Maddi imkanınız var ise sıfır bir araç satın alabilirsiniz, ancak bu kadar imkanınız yok ise ikinci el araçlara yönelmeniz gerekecektir. İkinci el araç satın almayı aklınızdan geçiriyorsanız bu yazımızda size bahsedeceğimiz konulara dikkat edebilirsiniz.İkinci el araç satın alma, ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gerekenler, ikinci el araçlarda ortaya çıkan sorunlar

İkinci el araçların en büyük ve en sık karşılaşılan sorunu kazadır. Kazalı araç almaktan her zaman için uzak durun. Tabii hafif kazalı araçları tercih edebilirsiniz. Yeter ki satıcı şahıs veya galeri size bu araç kazasız deyip de ağır hasar almış bir aracı olmayacak fiyatlara satmasın. Kazası belası olmayan araç alabilirsiniz.

İkinci el araç alırken yürür aksamın ne kadar sağlam olduğuna mutlaka bakın. Yürür aksam bir aracın adeta bel kemiğidir. Çünkü aracın tüm yükünü ön takım taşır. Rot, rotili, rot başı vb. gibi parçalardan oluşan bu sistemin bakımı ve onarımı bir hayli pahalıdır. Tabii bu da araca göre değişir, ancak genelde bayağı bir para tutar.

İkinci el araçta bakılması gereken bir diğer nokta da motorun sağlık durumudur. Motorda üfleme, yağ yakma var ise o araçtan ya hemen uzaklaşın ya da motor masraflarını satış fiyatından düşerek aracı satın alın. Çünkü motoru yağ yakan aracın mutlaka motor parçaları veya komple motorun değişmesi gerekmektedir. Bu da bir hayli masraflıdır. Dizel bir araç satın alıyorsanız özellikle motor ömrü çok önemlidir. Çünkü benzinli motorda parça değişimi yapılarak sorunlar ortadan kalkabiliyor olmasına rağmen dizel motorlarda genelde komple motorun değişmesi gerekmektedir. Bu da en kötü bir dizel araç için dahi 5-6 bin lira masraf demektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir