İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Published by: 0

İkinci el araç alımı, ikinci el araç alırken dikkat edilecekler, ikinci el araçta nelere dikkat edilmeli

Yeni bir araç ya da ilk aracınızı almak istiyorsanız lakin bütçeniz kısıtlıysa ikinci el araçlara yönelebilirsiniz. Özellikle en son yapılan ÖTV zamlarından sonra sizin gibi birçok alıcı sıfır araç yerine ikinci ele yönelmiş durumdayken bu hiç de fena bir fikir olmaz. Peki; ikinci el piyasasının durumu nedir ve ikinci el araç alırken nelere dikkat etmelisiniz? Bu yazımızda tam da yönelttiğimiz bu soruların cevaplarınızı sizlerle paylaşacağız.İkinci el araç alımı, ikinci el araç alırken dikkat edilecekler, ikinci el araçta nelere dikkat edilmeli

İkinci el piyasasına şöyle biraz değinecek olursak son günlerde ÖTV zammının gelişinin ikinci el piyasasını da biraz etkilediğini söylemek mümkün. Çünkü ikinci el araç satanlar ÖTV zammından sonra alıcıların ikinci ele yöneleceğini düşünerek fiyatlarını biraz daha yukarı çekerek karlarını maksimize etmeyi tercih ettiler. Elbette her şeyde olduğu gibi ve hatta daha da fazla oranda bu piyasasının da “çakal” olarak niteleyebileceğimiz uyanık satıcıları vardır. Bu satıcılara olabildiğince dikkat etmeniz paranızın sağlığı için çok önemlidir. Çünkü bu tür satıcılar sizlere beş para etmez araçlarını on paraya satmaya kalkışırlar. İkinci el araç alırken bu adamların tuzağına düşmemeniz için bakmanız gereken bazı konular vardır.

İkinci el araç alırken ilk bakmanız gereken şey aracın kaza yapıp yapmadığı olmalıdır. Ağır bir şekilde kaza geçirmiş araçlar mutlaka uzak durmalısınız. İkinci bir nokta olarak ise aracın motorunun ne kadar sağlıklı olduğuna bilen biri ile göz atmanız gerekir. En önemli bir diğer konu da aracın ön takımının durumudur. Bir aracın kazalı olup olmadığını anlamak için kaportasını inceleyin. Araç komple boyalı ise büyük ihtimalle aracın başına büyük kazalar gelmiştir. Uzaktan ve yakından bakarak aracın kaportasında ışığın toplandığı çukurluklar var mı yok mu buna bakın. Eğer bir noktada ışık toplanması var ise araç oradan daha önce darbe almış ve onarılmış demektir. Her ne kadar üst kısım onarılsa da parçanın iç kısmına müdahale edilmediyse zaman üst kısım içe çökecek ve ışık buralarda toplanacaktır. Aracın motor sağlığını kontrol etmenin en kolay yolu bir ekspertiz noktasına aracı götürüp rapor çıkartmanız olacaktır. Ancak bu kadar param yok derseniz de aracın egzozundan çıkan dumanın rengine bakabilirsiniz. Egzozdan çıkan duman gri veya griye yakın ise araç yağ yakıyor demektir. Bu araçtan mutlaka uzak durun. Ön takımı kontrol etmenin yolu da araçla 70-80 KM hıza ulaşan hızlarda deneme sürüşü yapmadır. Satın alacağınız aracı mutlaka kendiniz kullanın, yan koltukta oturup satıcıya kullandırtmayın. Direksiyon sürekli olarak sağa sola aracı çekiyorsa bilin ki ön takım arızalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir