İmplant Nasıl Yapılır Ve Kimlere Uygulanır?

Published by: 0

İmplant nasıl yapılır, implant uygulaması, İmplant işlemini

İmplant ağızda herhangi bir dişin veya birçok dişin kaybedilmesi ile yapılan bir işlemdir. Kişinin kaybettiği dişin yerine titanyum malzeme kullanılarak yapılan vidalama yöntemi ile çeneye uygulanan bir yöntemdir. Titanyum diş kemiğine hücresel olarak sağlıklı bağlanan bir maddedir. İmplant nasıl yapılır? Sorusuna cevap verirken tek bir anlatım vardır.

İmplant Tedavisi Kalp Hastaları Gibi Hastalığa Sahip İnsanlara Yapılması Zararlı Mı ?

İmplant nasıl yapılır, implant uygulaması, İmplant işleminiİmplant kesinlikle bir ameliyat değildir. Lokal anestezi uygulaması yapılarak normal bir kanal tedavisi uygulaması ile aynı sistemde uygulanabilen bir işlemdir. İmplant kalp hastaları, şeker hatsallarına yada diyabet hastalarına ve kemik yapısı zayıf olan insanlara bile implant uygulaması yapılabilinmekte burada dikkat edilmesi geren en önemli nokta yapılan implantların bakımlarının iyi yapılıyor olmasıdır.  İmplant nasıl yapılır? İmplant yaptırmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken diğer bir husus da diş çekimi uygulanan bölgeye hemen implant uygulaması yaptırılmaması gerektiğidir. Çekilen dişin köklerinin yer aldığı çene kemiğinin 3 hafta boyunca yerini doldurması beklenmelidir. Üç hafta sonunda yapılacak olan doktor kontrolü ile çene kemiğinin yapılacak olan işlem için uygun olup olmadığı kontrolünün sağlanması gereklidir. Çene kemiğinin uygunluğunun teyit edilmesi ile doktordan işlem için gün alınabilmektedir. İmplant nasıl yapılır? İmplantın yapılması için ağızda eksik dişlerin yâda dişin olması gerekir. Eksilmiş olan dişin yerine yapılan yeni bir diştir. İmplant çene kemiğinde bulunan diş eksikliğini tamamlamak için yapılır. Çene kemiğinin içine titanyum malzeme ile yapılarak kendi dişimiz gibi kullanma sağlanacak bir tedavidir.

Titanyum malzemenin tercih edilmesinde bulunan en önemli sebep titanyumun hücre yapısına çok çabuk uyum sağlama özelliğidir. İmplant boyunun 10 ile 12 cm’ lik bir vidadır. Çene kemiğine sabitlenerek kaynaması beklenir. Ve daha sonra bulunan vida üzerine porselen protezler yani yapay dişler takılarak işlem gerçekleştirilir. İmplant işleminin gerçekleşmesi için en önemli etken çene kemiğidir. Çene kemiğinde bir yetersizlik görüldüğü takdirde çene kemiğinde kemik tozu kullanılarak çene yapısının güçlendirilmesi sağlanır. Kemik dokusu hastadan da alınarak yapılmaktadır. Fakat kemik tozu kullanımlarında eskiden bir müddet beklenmekteydi yeni gelinen aşamada bu işlemi gerçekleştirmek için beklenmesi gerekmemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir