İnsan Kaynakları Nedir?

Published by: 0

insan kaynakları, ik ne iş yapar, insan kaynağı ne iş yapar

İnsan kaynakları yani genellikle kısaltmasıyla bilinen İK işletmelerde ve kurumlarda oldukça kritik bir rol oynamaktadır. Personelin işe alımı, performanslarını takip etme gibi oldukça önemli rolleri bulunmaktadır. Yöneticiler ve çalışanlar arasındaki iletişim tamamen insan kaynaklarından geçmektedir. Bu sebeple de burada çalışacak olan kişilerin her şeyden önce iletişim konusunda başarılı olması şarttır.insan kaynakları, ik ne iş yapar, insan kaynağı ne iş yapar

İnsan kaynakları bunun yanı sıra çalışanların tüm bilgilerini de elinde bulundurmaktadır. Çalışanların herhangi bir problemi olduğu vakit bu problemin çözüm noktalarından bir tanesi yine insan kaynaklarıdır. Hatta birçok insan kaynakları yöneticisi çalışanların düşen motivasyonunu tespit ettiği vakit onları motive etmek için belli başlı yöntemlere de başvurmaktadır. Kısacası bir kurumun çalışan ve üstleriyle sağlıklı bir iletişim kurması için en önemli etken insan kaynakları olacaktır.

İnsan Kaynaklarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Kurumlarda özellikle çalışanların insan kaynaklarından bazen şikayetçi olduğu görülmektedir. Bunun da birçok sebebi olabilir. İşte bu sebepleri kısaca incelemek gerekirse;

  • İnsan kaynaklarının tarafsız olması gerekir. Herhangi bir durumda tamamen yönetime hak veren ve onların yanında durduğunu hissettirdiği vakit işte o zaman çalışanlarla arasında soğukluk olacaktır.
  • İnsan kaynakları performans değerlendirmeleri çalışanları birbirlerine kıyaslamak için yapılmamalıdır. En azından bunu hissettirmemelidir. Amansız bir rekabet olduğu vakit çalışanların performansı artması yerine düşecektir.
  • İnsan kaynakları belirli yani statik bir rutine göre işlerini yapmamalıdır. Çünkü böyle bir durum böyle hareketli yani dinamik olması gereken bir iş kolunda ters tepecektir.
  • Çalışanları motive edici bir yapısı olmalıdır. Onlarla ast üst ilişkisinden ziyade daha sıcak bir ilişkide olmalıdır bu çalışanların kendilerini daha değerli görmesini hissedecektir.

İnsan kaynakları belki dışarıdan bakıldığı vakit oldukça tekdüze ve yapılması nispeten kolay bir iş gibi görülse de gördüğünüz üzere oldukça zor bir iştir. İnsan ilişkilerinin içine girdiği her iş aslında oldukça zordur. Bu sebeple insan kaynaklarında çalışan kişilerin öncelikle ikili ilişkilerde kendisinden emin olması gerekir. Tüm bunların yanında belki de en önemlisi burada çalışan kişilerin empati yeteneğinin de oldukça üst düzey olması şarttır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir