İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI KURSU KİMLER TARAFINDAN DÜZENLENİR?

Published by: 0

iş güvenliği uzmanı kursu, iş güvenliği uzmanı olma, kimler iş güvenliği uzmanı olabilir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın iş sağlığı ve iş güvenliği konusunda son dönemde yaptırımları artmaktadır. Her işyerinde iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu getirilmiştir. Az tehlikeli işletmelerde ise ortak sağlık güvenlik birimleriyle birlikte çalışılıp iş güvenliği uzmanı temin edilmelidir. Çalışan sağlığına yüksek önem verilmesi sonucunda bu zorunluluklar oluşmuştur. Uzman olunabilmesi için iş güvenliği eğitimleri alınması gerekmektedir. Peki iş güvenliği uzmanlığı kursu kimler tarafından düzenlenir?iş güvenliği uzmanı kursu, iş güvenliği uzmanı olma, kimler iş güvenliği uzmanı olabilir

İş güvenliği uzmanı olmak isteyen mühendis, mimar ve teknik elemanların öncelikle iş güvenliği eğitimlerini almak için bir kursa başlamaları gerekmektedir. Şu soru akıllara gelecektir; iş güvenliği uzmanlığı kursu kimler tarafından düzenlenir? Bu kurslar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yetki verdiği yerlerde olmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi, üniversiteler ve yetkilendirilen kamu kurumları, meslek kuruluşları, vakıf ve dernekler ile özel hukuk tüzel kişileri bu kursu verebilir. Yani Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yetki verdiği her kuruluş bu kursları verebilir. Gerçek kişiler ise bu kursları veremez. Kurs içeriği şu şekilde olmaktadır. Toplam 220 saat sürmektedir. 90 saati uzaktan eğitim şeklinde olmaktadır. Evden bilgisayar başında katılınacak derslerdir. Diğer 90 saatlik bölüm ise kurs binalarında bir eğitmen eşliğinde yüz yüze yapılmaktadır. Teorik eğitim bu sayede tamamlanmış olacaktır. Pratik eğitim ise 40 saat süreyle iş güvenliği uzmanı bulunan bir firmada yapılmaktadır. Staj gibi düşünülebilir. Eğitimlerin tamamlanması ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınava girme hakkı kazanılmış olur. Bu sınavdan geçerli not alınması sonucunda A, B, C sınıfı iş güvenliği uzmanı sertifikasına sahip olunur.

Meslek hastalıklarının önüne geçebilmek için iş sağlığı ve iş güvenliği denetimleri yapılmalıdır. Her işyerinin bir iş güvenliği uzmanı ile çalışması gerekmektedir. İşçilerin güvenli çalışma ortamlarında bulunması, onların huzurlu olmasını sağlayacaktır. Bu sayede iş verimi artacak, kalite yükselecektir. Kalite sürekliliği sağlanacaktır. İş güvenliği uzmanı olup, işçilerin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak büyük bir sorumluluktur. Yeterli eğitim alınmalıdır. Bu eğitim için “ iş güvenliği uzmanlığı kursu kim tarafından düzenlenir? ” diye araştırılıp, yetkili yerler seçilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir