İstanbul’da Gezilebilecek Tarihi Yerler

Published by: 0

istanbulun tarihi yerleri, istanbul tarihi mekanlar, istanbulda gezilebilecek tarihi bölgeler

İstanbul Türkiye denildiği vakit akla ilk gelen yerlerin başında geliyor. Çünkü İstanbul tarihiyle ön plana çıkan bir şehir. 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethedene kadar Bizans’ın elinde olan İstanbul bu tarihten itibaren bir Türk yurdu. Gezilebilecek birçok tarihi mekan da var ve bu mekanlar gerek yerli gerekse yabancı turistler tarafından yoğun ilgiyle karşılanıyor. İşte bu mekanlardan belli başlı olanları.istanbulun tarihi yerleri, istanbul tarihi mekanlar, istanbulda gezilebilecek tarihi bölgeler

Sultanahmet Camii

Yerli, yabancı belki de birçok turistin İstanbul’da görmek istediği ilk yer. 1.Ahmet tarafından yaptırıldığı için camiinin adı Sultanahmet’tir. Hem içi hem de dışı oldukça ihtişamlıdır ve özellikle Türkiye’de bulunan ender 6 minareli camilerden bir tanesidir.

Topkapı Sarayı

Fatih Sultan Mehmet İstanbul fethi sonrasında bu sarayı tam 18 yılda yaptırmıştır. Belki de dünya tarihinin en ihtişamlı saraylarından bir tanesi olan Topkapı Sarayı 1924 tarihinden itibaren de müze olarak kullanılıyor. Kutsal Emanetler, Bağdat Köşkü, Harem ve daha birçok farklı bölümden oluşan müze tarih severlerin kaçırmaması gereken bir yer.

Yerebatan Sarnıcı

532 yılında Bizans imparatoru I.Justinianus tarafından yaptırılan sarnıç o günlerde sarayın su ihtiyacının karşılanması için kullanılıyordu. Günümüzde de müze olarak yerini alan sarnıcın oldukça mistik bir yapısı var. Hatta başrolünde Tom Hanks’in olduğu Cehennem filminin final sahneleri dahi burada çekildi.

Galata Kulesi

Aşıkların kulesi olarak da bilinen Galata Kulesi yine Bizans döneminden kalma bir müzedir. Özellikle hafta sonları kule girişi için ciddi bir sıra beklemeniz gerekebilir. Rivayete göre bu kuleye çıkan çiftler ömürleri boyunca mutlu olmaktadır. 1967 yılından itibaren turistlere açıktır.

Dolmabahçe Sarayı

1856 yılında Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan ve 1949’a kadar da cumhurbaşkanlığı makamı olarak kullanılan saray oldukça ihtişamlıdır. Aynı zamanda cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk hayata gözlerini bu sarayda kapamıştır. Atatürk başta olmak üzere padişahların da kişisel eşyalarını görebileceğiniz mutlaka gitmeniz gereken bir müze.

Tabii ki İstanbul’da müze ve gezilecek yerler saymakla bitmez fakat turistlerin ilk ziyaret ettiği yerler de genellikle buralar. Kız Kulesi gibi yerlere gidip Pierre Loti Tepesi’ne çıkıp kahve içerek İstanbul’un keyfini çıkarabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir