Kalp Krizi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Published by: 0

kalp krizi, kalp krizi belirtileri, kalp krizi ve müdahale edilmesi

Kalbi besleyen damarların kan akımının çeşitli nedenler nedeniyle aniden kesilmesine ya da azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan ve büyük çoğunluğu da kalp damarlarının pıhtılaşmasından meydana gelen kalp krizi, damarların tıkanması nedeniyle meydana gelmektedir. Kalp krizinin en belirgin belirtilerinden biri ise göğüs ağrılarıdır. Göğüs ağrısı, göğsün tam ortasından baskı tarzında bir ağrı yapmakta ve başta sırtta olmak üzere karında ve boyunda da hissettirmektedir. Farklı hastalıkları bulunan çoğu kişi ise bu belirtiyi zaman zaman hissetmemektedir. Ağrının hemen akabinde ise çarpıntı, soğuk bir terleme, bulantı, nefes darlığı, kusma, bayılma ya da sersemlik gibi belirtiler de baş göstermektedir.  kalp krizi, kalp krizi belirtileri, kalp krizi ve müdahale edilmesi

Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır?

Kalp krizi geçiren çoğu kişi bunu anlamasa da belirtilerinden haberdar olanlar mutlaka öncelikle kendini korumaya alması gerekmektedir. Özellikle de araba kullanırken kalp krizi geçirildiği düşünülüyor ise kişinin kendisine ve çevresindekilere zarar vermemesi adına hemen kenara çekilmelidir. Kişi ayakta ya da yürürken bu hissi yaşıyor ise hemen oturabileceği bir pozisyonda durmalıdır. Yapılacak diğer işlem ise etrafındaki insanlardan yardım isteyerek hemen 112 acil hattının aranması gerekmektedir. Eğer kişi biliyor ya da etrafındaki insanların da bilgisi var ise 1 adet aspirin çiğnenebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre kalp krizi sırasında aspirin çiğnemek ölümlerin yüzde 23 oranda azaldığını göstermektedir. Yine kalp krizi sırasında dilaltı almak da kalp krizini önlemese bile kan akışının artmasına neden olmaktadır.

Kalp Krizi Sırasında Yapılması Gerekenler

Eğer kişinin kalp krizi geçirdiği düşünülüyor ise ilk olarak 112 acil hattının aranması ve hemen sağlık durumu ile ilgili bilgi verilmesi gerekmektedir. Doktorların vereceği talimatlar doğrultusunda çevredekilerin hareket etmesi üzerine de kişinin hemen hastaneye nakil işleminin de yine doktor kontrolünde sağlanması gerekmektedir.  Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de şüphedir. Eğer kişi sürekli kalp krizi şüphesi duyuyor ise mutlaka her seferinde doktora gitmesi gerekmektedir. Çünkü kalp krizinin belirtileri hafif olsa bile krizin ciddiyeti değişmediği için büyük bir tehlike yaratabilmektedir. Ayrıca kişinin mutlaka düzenli olarak doktor kontrollerinden geçmesi de gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir