Katabolik Sebze Ve Meyvelerin Faydaları Neler Olabilir?

Published by: 0

Katabolik sebze nedir, Katabolik meyve nedir, Katabolik sebze ve meyvelerin faydaları

Mesela bir tabağı yaklaşık 30 kalori içeren brokoli, bol lifli bir gıda olduğu herkesçe bilinir. Bu yüzden hem düşük kalorili hem sağlıklı bir besindir. Çinko ile selenyum açısından zengin olan bu sebze, kilo vermenize yardım ederken bağışıklığınızı da yükseltmektir. Brokoli gibi marul ve diğer yeşil yapraklı sebzeler de yüksek miktarda su içeren katabolik gıdalardandır. Roka, ıspanak ve karalâhana gibi besinler düşük kalorileriyle öne çıkarlar ve enerji verirken açlığınızı da bastırmaktadırlar. Kereviz sapının neredeyse yüzde 75’i su olduğunu bilmelisiniz. Kalan kısım ise lif ve posadan oluşuyor. Bu yüzden katabolik yiyecekler arasında bir numarada yer alıyor. Bu antioksidan mucizesi ile hem tok kalırsınız hem öğünlerinize sağlıklı aperatifler ekleyebilirsiniz. Yüzde 60’ı su olan greyfurt da yine tok tutan ve sindirimi güçlendiren bir başka katabolik besinlerdendir. Greyfurt ile tatlı ihtiyacınızı giderirken kalbiniz korur ve metabolizmanızı hızlandırmış olursunuz. Elma yüksek oranda lif içerir, kan şekerini ve kolesterolü azaltmaktadır. Yüksek miktarda su içeren salatalık da C vitamini sayesinde bağışıklığınızı güçlenir.Katabolik sebze nedir, Katabolik meyve nedir, Katabolik sebze ve meyvelerin faydaları

Katabolik Beslenirken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Sofralarınızda negatif kalorili yiyeceklere yer verirken bu besinleri doğru tüketmeniz kalori kaybını daha da arttırmaktadır. Mesela; domates, lahana, maydanoz, soğan ve kerevizin çiğ yenmesi önerilmektedir. Çünkü bu besinler çiğ tüketildiğinde daha yüksek negatif kalorili yiyeceklere dönüşüyorlar. Pazı, kuşkonmaz, brokoli, ıspanak ile karnabahar ise pişirilince yüksek negatif kalorili gıdalara dönüşüyorlar. Ayrıca katabolik beslenmede mümkün olduğunca çiğ tüketilebilen sebzeleri salatalarda çiğ tüketmek ya da az suda ve ya buharda pişirip bu besinlere sofralarda yer vermek tavsiye edilmektedir. Böylece besinlerden maksimum fayda sağlarken öğünlerinizi daha sağlıklı hale getirmelisiniz.

Katabolik Beslenmenin Avantajları

Negatif kalorili yiyecekleri savunan beslenme uzmanlarına göre bu besinlere diyetinizde istediğiniz kadar yer verilebilir. Çünkü bu besinler enerjinizi arttırırken metabolizmanızı hızlandırmaktadır. Katabolik besinleri tüketmek sizi tok tutar ve iştahınızı azaltacaktır. Ayrıca bu gıdalar sayesinde kan şekeriniz düzenlenir, kolesterolünüz düşer ve bağırsaklarınız rahatlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir