Keratin Desteği  Sağlayan Besinler Nelerdir?

Published by: 0

keratin içeren besinler, keratin sağlayan besinler, keratinli besinler

Bir protein türü olan keratin; Sağlıklı cilt, saç ve tırnaklar için çok önemlidir. Keratin alımını yaraların ve cilt hasarlarının iyileşmesini ve onarılmasını kolaylaştıran takviyeler ile desteklemenin yanı sıra gıdalardan doğal yoldan da alınabilir. Vücudun doğal olarak keratin sentezlemesine yardımcı olabilecek birçok besin vardır. Bu yiyecekleri bilmek, beslenme programınıza eklemek son derece faydalı bir seçenek olacaktır. Vücudumuzdaki keratin oranı ne kadar yüksek olursa saç, deri ve tırnaklarımızın sağlığı o kadar iyi olur. Keratin, doğrudan gıdalardan elde edilemeyen bir proteindir. Ancak keratinin bir protein türü olduğunu dikkate alırsak, protein içeriği yüksek besinler tüketerek doğal olarak keratin üretimini artıracaksınız demektir.keratin içeren besinler, keratin sağlayan besinler, keratinli besinler

Keratin üretimini destekleyecek ürünler;

Tatlı patates: A vitamini içeren tatlı patates, keratin sentezinde görev alan vitaminler arasındadır. Tatlı patateslerdeki karotenoidler, tıpkı beta karoten gibi A vitaminine dönüştürülür. Kök bitkileri içeren bu grubun ürünlerinin potasyum, manganez ve B6 vitamini açısından zengin olduğu belirtilmelidir. Ortalama olarak, bir orta boy tatlı patates 1.200 mcg A vitamini içerir.

Yumurta: Doğal keratin denilince en verimli besinin yumurta olduğunu söylemeliyiz. Keratin sentezinde bulunan en zengin biyotin kaynaklarından biri olan yumurta, düzenli olarak tüketilmesi gereken sağlıklı besinlerden biridir. Keratin desteğinde önemli rol oynayan yumurta, ortalama 6 gram protein içerir. Uzun, kalın saçlar ve parlak, canlı bir cilt istiyorsanız sofradaki yumurtaları atlamayın.

Havuç: Havuç ayrıca, vurguladığımız gibi keratin sentezinde çok önemli bir rol oynayan çok miktarda A vitamini içeren beta-karoten içeriği ile bilinir. C vitamini açısından da zengin olan havuç, sağlıklı saç ve cilt arayanların imdadına yetişiyor. Ayrıca havuç, cildinizin yaralanmalardan daha hızlı ve sağlıklı iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Somon: Özellikle yağ oranı yüksek olan somon balığında bulunan omega-3 yağ asitleri sağlığımız için son derece faydalıdır. Düzenli kullanıldığında saç dökülmesini önleyerek daha kolay ve sağlıklı uzamasına yardımcı olabilir. Protein içeriği de yüksek olan somon, 100 gram dilimde ortalama 17 gram protein içerir.

Soğan ve Sarımsak: Keratin sentezini arttırmada oldukça başarılı olan soğan ve sarımsak, en doğal antibiyotik olarak bilinir. Bitkisel antioksidan kaynağı olan soğan ve sarımsak da N-asetilsistein açısından oldukça zengindir. Soğanlar ayrıca saç kökleri için önemli olan folik asit açısından da zengindir.

Ayçekirdeği: Keratin sentezindeki ana maddelerden biri olan biotin açısından zengin olan ay çekirdeği, içerdiği E vitamini ile de bilinir.Ayrıca E vitamini, selenyum, pantotenik asit ve protein açısından son derece zengindir. Ayrıca, yemek yemenin keyifli bir yolu olduğu için birçok insan onu yemekten zevk alır.

Karaciğer: Hayati bir organ olan karaciğer aynı zamanda bir depolama organıdır. A vitamini, B12 vitamini, folat, riboflavin, demir ve biotin gibi birçok önemli vitamin ve minerali bünyesinde barındıran karaciğer, düzenli tüketildiğinde sağlığımız için de faydalıdır. Ayrıca hayvansal kökenli olması nedeniyle yüksek protein içeriğinden dolayı sağlıklı saç, tırnak ve cilt için etkili bir besin olduğu söylenebilir. Keratin sentezini destekleyen biotin içeren karaciğeri beslenmenize mutlaka ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir