Kilo Vermek için Yapılması Gereken Egzersizler

Published by: 0

kilo verme egzersizleri, sağlıklı kilo verme, kilo verme egzersizleri

Normal kiloda olmanın daha güzel görünmek dışında sağlığınız açısından birçok hastalıktan korunmak adına faydası bulunur. Aşırı kiloya bağlı hastalıklar arasında ilk akla gelenler kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon, felç ile belirli kanser türleridir. Ayrıca fazla kilonun vücuda bindirdiği yük sonucu bel, eklem ile kemik problemleri daha sık yaşanıyor. Haftanın 5 günü dışarı çıkarak yapacağınız düzenli egzersizlerle iyi bir beslenme programını birleştirirseniz beklediğinizden daha kısa sürede fazla kilolarınızdan kurutulmanız kaçınılmaz olur. Kilo vermek için yapılan egzersizlerin esas amacı ise nabzınızı yükselterek kalori yakılmasını arttırır. Yani gezinti hızında yürümeyi her gün 1 saat yapsanız bile nabzınız istenilen oranda yükselmeyeceği için kilo kaybına yardımcı olmaz. Hızlı yürümeli, terlemeli ve kalori yaktığınızdan emin olmanız gerekir. Uzmanlar kalp ile damar sağlığını korumanın yanı sıra kilo vermek için yapılacak egzersizler toplamının genel olarak haftada en az 150 dakika olması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu 150 dakika boyunca yaşınıza ve kilonuza bağlı olarak oluşturacağınız orta ağırlıktaki egzersizler kas ve kemik yapınızı güçlendirir, kalori yakarak kilo vermenizi hızlandırıyor, kan dolaşımını arttırarak kalp ve damar sağlığını korur, terle birlikte toksinlerin daha çabuk atılmasını sağlayarak metabolizmayı hızlandırmaktadır.kilo verme egzersizleri, sağlıklı kilo verme, kilo verme egzersizleri

Üst kısım için;

Bir ağaç dalına tutunarak ve ya spor aletleri bulunan bir parka yakınsanız burada barfiks hareketi yaparak sırt, omuz ile kol kaslarınızı güçlendirmelisiniz. Tüm vücut ağırlığınızı kaldıramıyorsanız ayaklarınızla hafifçe yerden destek alınız. Barfiks barına tutunurken kollarınızı omuz genişliğinde açmak vücudunuzu daha kolay çekebilmenizi sağlar. 3-4 set halinde her sette 10 kez tekrarlamalısınız.

Alt kısım için;

Yaklaşık 5-10 kiloluk bir ağırlığı ellerinizle dirsekleriniz açılmış biçimde ileriye doğru tutarak dizlerinizi kırın ve olabildiğince aşağıya inmelisiniz. Hareketi yavaş yapın ve sonra tekrar ayağa kalkmalısınız. Bu hareketi 3-4 set halinde 10-12 kez tekrarlayarak baldır ile kalça bölgesini çalıştırınız. Bel bölgesinde ya da diz eklemlerinde sorun olanlar için uygun bir hareket değil, rahatsızlığı olanlar denememelidir.

Kilo vermeye yönelik açık hava egzersizleri yaparken;

  • Soğuk havalarda sıkı giyinin mümkünse egzersizden sonra arabada tişörtünüzü değiştirin
  • Bol bol su için
  • Sıcak havalarda nefes alabilen pamuklu kumaşları tercih edin
  • Egzersize başlamadan önce 10 dakika boyunca kaslarınızı esnetin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir