Kolesterol Nedenleri Nelerdir?

Published by: 0

Yüksek kolesterol nedenleri

Kontrollü hareketsizlik, obezite ve sağlıksız beslenme gibi faktörler, yüksek LDL kolesterol ve düşük HDL kolesterolüne katkıda bulunur. Ayrıca genetik gibi kontrol edilemeyen faktörler de yüksek kolesterol seviyelerinin oluşmasında rol oynayabilir.

Kötü kolesterol riskini artıran faktörler:

Egzersiz eksikliği: Düzenli egzersiz, HDL (iyi) kolesterol seviyenizi yükseltmeye yardımcı olurken, LDL (kötü) kolesterol miktarını ve ondan oluşan plakların boyutunu azaltır.

Yetersiz beslenme: Hayvansal ürünlerde bulunan doymuş yağa ek olarak, işlenmiş sağlıksız gıdalarda bulunan trans yağ tüketimi de insanlarda kolesterol seviyelerini yükseltebilir. Kırmızı et ve yağlı süt ürünleri gibi kolesterolü yüksek gıdalar da kolesterol seviyelerini yükseltebilir.

Obezite: 30 veya daha yüksek bir vücut kitle indeksi (BMI), bir bireyin yüksek kolesterol riskini artırır.

Sigara: Sigara içmek kan damarlarının duvarlarına zarar vererek vücudun yağ birikmesini kolaylaştırır. Ayrıca HDL’yi veya “iyi” kolesterol seviyelerini düşürebilir.

Kalıtsal Nedenler: Bir kişinin genetik yapısı, LDL kolesterolün kandan etkili bir şekilde uzaklaştırılmasını engelleyebilir veya karaciğerin gereğinden fazla kolesterol üretmesine neden olabilir.

Diyabet (şeker hastalığı). Yüksek kan şekeri, HDL kolesterolü düşürürken, çok düşük yoğunluklu lipoprotein (VLDL) adı verilen çok tehlikeli bir kolesterol türünün kan seviyelerini yükseltir. Yüksek kan şekeri ayrıca damar duvarlarına da zarar verir. Böbrek hastalığı veya hipotiroidizm de kolesterol sorunlarına neden olabilir.

Yaş. Vücut kimyası yaşla birlikte değiştikçe yüksek kolesterol riski artar. Örneğin karaciğer, LDL kolesterolü daha yavaş temizler.

Kolesterol değerleri ne olmalı?

Günümüzde insanlar için yüksek kolesterole sahip olup olmadıklarını belirleyen kolesterol seviyeleri ayrı ayrı ele alınmamaktadır. Bu kolesterol değerlerine ek olarak, kalp hastalığı için diğer risk faktörlerinin varlığı da durumun değerlendirilmesinde kullanılır.

Günümüzde kullanılan kılavuzlara göre, başka kalp hastalığı riski olmayan kişilerde açlık sonrası yapılan lipid testinden elde edilen kan kolesterol düzeyleri, toplam kolesterol 200-239 arasında 200 mg / dL’nin altında ise idealdir. mg/dl ve üzeri 240 mg/dl.

Yine aynı testte gözlenen LDL kolesterol seviyesi 130 mg / dL’nin altında olduğunda 130 ile 159 mg / dL arasında ve 160 mg / dL’nin üzerinde olması ideal kabul edilir. Öte yandan testteki HDL kolesterol seviyesi 40 mg / dL’nin altında ise tehlikeli kabul edilir. Sağlıklı bir ortalama HDL kolesterolün kadınlarda 40 mg/dL, erkeklerde ise 50 mg/dL’nin üzerinde olduğu düşünülmektedir.

Nadir durumlarda, yüksek kolesterol seviyeleri, kalıtsal ailesel hiperkolesteroleminin bir sonucudur. Bu genetik bozukluk, karaciğerin LDL’yi temizlemesini engeller. Araştırmalar, durumu olan çoğu yetişkinin toplam kolesterol seviyelerinin 300 mg / dL’nin ve LDL kolesterol seviyelerinin 200 mg / dL’nin üzerinde olduğunu göstermektedir.

Yüksek Kolesterolden Nasıl Kaçınılır? Kolesterolünüzü Nasıl Düşürürsünüz?

Her şeyden önce, kalp ve vücut için sağlıklı bir yaşam tarzı kolesterol seviyelerini düşürür. Bu önlemler aynı zamanda yüksek kolesterol seviyelerini de önler. İzlenmesi gereken kolesterol diyetinde tercih edilmesi gereken besinler ve LCL kolesterol değerlerinde artışa engel olurken sağlıklı HCL kolesterol düzeylerini korumak için önerilen önlemler arasında şunlar yer almaktadır:

Tam tahıllar, meyveler ve sebzelerde yüksek ve tuzda düşük bir diyet yapın.

Yediğiniz hayvansal yağ miktarını sınırlamak ve ölçülü olarak iyi ikame maddelerinin kullanımını azaltmak. Örneğin, tereyağı yerine sızma zeytinyağı kullanın ve yağsız et parçalarını tercih edin.

Tavuk ve balık gibi etleri, özellikle omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek olan diğer yiyecekleri seçin.

Kızartılmış yiyecekler yerine kızarmış, fırında pişirilmiş, ızgara veya buharda pişirilmiş yiyecekleri seçin.

Doymuş ve trans yağlara dikkat edin ve bunları azaltın ve günlük kalorilerinizin yüzde 10’undan fazlasının doymuş yağ veya ilave şekerden gelmemesini sağlamak için gıda etiketlerine şeker ekleyin. Ara öğünler yerine ceviz ve badem gibi omega-3 yağ asitleri içeren kuruyemişler yiyin.

Fazla kiloları kaybetmek ve sağlıklı bir kiloyu korumak.

Hiçbir durumda sigara ve tütün ürünleri kullanmamalısınız.

Haftada en az birkaç gün, günde 30 dakika egzersiz yapın.

Varsa alkol tüketimini çok orta düzeyde tutmak.

Günlük yaşamın stresini yönetmek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir