Korkuları Yenmenin Yolları Nelerdir?

Published by: 0

Korkular nasıl yenilir, korkuları yenme yöntemleri, korkular nasıl yenilir

Her birimiz insanız ve en nihayetinde her birimizin korktuğu bazı şeyler var. Ancak bazı kişiler korkması gereken şeylerden de gerekmemesi gereken şeylerden de korkar. Korkmak deyince aklınıza hemen klasik korkular gelmemeli tabii. Topluluk önünde korkma, fareden korkma, köpekten korkma, insanlara onları sevdiğini korkma gibi binlerce farklı korku çeşidi vardır. Bu korkuların bazıları bazı durumlarda hayat kurtarıcı olsa da bazı durumlarda hayatınızı felce uğratabilecek korkulardır.Korkular nasıl yenilir, korkuları yenme yöntemleri, korkular nasıl yenilir

Hayatınızı olumsuz etkileyebilecek olan korkularınızdan sıyrılabilmek için başvurabileceğiniz birkaç farklı yöntem vardır. Bu yöntemlerin birincisi profesyonel yardım almaktır. Konusunda uzman bir psikologdan alacağınız danışma hizmeti ile birçok farklı korkunuzdan kurtulmanız mümkündür. Çünkü psikologlar insanların bu gibi sorunlar ile başa çıkabilmeleri için neler yapmaları gerektiğini bilmektedir. Alacağınız danışmanlık sonucunda birçok şeyi ardınızda bırakacağınızı bilerek psikologlarınızın yanına giderseniz korkularınızdan kurtulmanız o derece kolay olacaktır.

Uzman bir kişiden yardım almak istemiyor kendi kendinize korkularınız ile başa çıkmanın yollarını arıyorsanız da yine bazı çözümlere ulaşabilirsiniz. Örneğin; topluluk önünde konuşmaktan korkuyorsanız ve bu korkunuzu yenmek istiyorsanız öncelikle çok küçük topluluklar önünde çok kısa süren konuşmalar yapın. Günden güne hitap ettiğiniz kitleyi büyütün ve konuşma süreniz uzasın. Yaptığınız konuşmalarda sürekli siz konuşmayın sunumda bulunduğunuz kişilerin de konuşmasına izin verin ki aranızda etkileşim sağlanıp hem siz hem de onlar rahatlasın.

Verdiğimiz örnekteki gibi yaparak birçok farklı korkunuz ile baş edebilirsiniz. Ölüm korkusu, gelecek korkusu gibi korkularınız varsa da iyi şeyler düşünmeli ve korkunuzun esas kaynağını bulup o kaynağı iyileştirmeli ya da ortadan kaldırmalısınız. Örneğin; ölüm korkunuzun sebebi öldüğünüzde cehenneme gitme korkusu ise iyi bir insan olmaya çalışarak bu korkunuzu giderebilirsiniz. İyi bir insan olduğunuzu bilirseniz cehennem korkunuz azalacak ve dolayısıyla da ölüm korkunuz minimuma dönecektir. Gelecek ile ilgili endişeleriniz varsa da geleceğe yönelik bazı planlamalar ve önlemlere başvurarak bu korkunuzu yenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir