Kurye çeşitleri nelerdir ?

Published by: 0

kurye çeşitleri, kaç tür kurye var, hangi kurye türleri bulunmaktadır

Kurye genel olarak araçlı ve araçsız kurye olmak üzere 2’ye ayrılır. Araç kullanmayan kuryelere yaya kurye denir. Yaya kuryeler kısa mesafe teslimatları yapar. Banka kartları, evrak vb. gönderilerin teslimini yapan yaya kuryeler günümüzde eskisi kadar görülmemektedir. Kişilerin zamanın her geçen gün daha değer kazanması ve hayatın zorlaşması ile birlikte, daha hızlı olan alternatifler tercih edilir. Yaya kuryeler toplu taşıma aracı kullanabilirler ve genellikle postacı emeklilerinden oluşan bir meslek grubudur.kurye çeşitleri, kaç tür kurye var, hangi kurye türleri bulunmaktadır

Araç kullanan kuryeler ise motosiklet ve araba kullananlar olmak üzere 2’ye ayrılır. Bu ikisinin de kullanım alanları farklıdır. Motosiklet şekli ve yapısı itibariyle trafikte daha avantajlı olabilmektedir. Kısa zaman içerisinde yetişmesi gereken teslimatları sorunsuz bir şekilde teslim eder. Banka kartı, evrak vb. şeyler taşıyabilecekleri gibi daha büyük ebatlı ufak kolileri de taşıyabilirler. Motosiklet kullanan kuryeler kendi aralarında da ikiye ayrılır. Express kurye, acil kurye anlamına gelmektedir. Acil ulaştırılması ve yetiştirilmesi gereken gönderilen taşımacılığını sağlar. Diğer motosikletli kurye de moto kuryedir. Bu kuryeler Express kuryeden farklı olarak daha geniş zamana sahiptir. Express kurye daha hızlı motosikletler kullanılır ve kuryenin motosiklet denemeyi daha fazladır. Acil kuryeler expresslerden daha fazla maaş alır. Bunun sebebi ise yaptıkları iş başına ücretlendirilme almalarıdır.

Arabalı kuryeler ise araba vasıtası ile daha büyük ebatlı eşyaların teslimatını gerçekleştirir. Diğerlerine göre daha fazla ücretlendirilir. Yükleme, indirme işlemleri de kuryenin tarafından yapılır. Araçlar geniş bagajlı büyük arabalar olmak zorundadır. Bunlara uygun olmayan araçlar kuryelik yapamazlar. Araçlarında her zaman Kuryeler duruma göre maaşlı, primli ya da maaş+primli sistemlerde çalışırlar Motosiklet veya arabası olan biri bir firmayla anlaşıp kendi aracı ile çalışabilir. Böylelikle teslimat başına aldığı prim daha fazla olur.

Bu meslek grubu zaman içerisinde yerini büyük şirketlere ve büyük işletmelere bırakmış gibi gözükebilir ama eski alışkanlıkları devam eden insanlar sık sık bu hizmetten faydalanmaktadır. Güvenilir bir şekilde, bir gönderinizin istediğiniz yerden istediğiniz yere ulaşmasını istiyorsanız sizde kuryelik hizmetinden faydalananilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir