LPG Beyni Nedir ve Ne İşe Yarar?

Published by: 0

lpg beyni, lpg beyni nedir, lpg beyni ne işe yarar

Aracınızda LPG kullanıyor ve sık sık arızalarla karşılaşıyorsanız sorunun kaynağı LPG beyni olabilir. Bunu anlayabilmek için LPG beyni hakkında bilgi sahibi olmalı ve arıza sebeplerini öğrenmelisiniz. Kısaca genel tanımlamaları yapıp arızaya sebep olabilecek durumlardan ve sonuçlarından bahsedelim.lpg beyni, lpg beyni nedir, lpg beyni ne işe yarar

LPG beyni içerisinde sıvı bulunmaktadır. Bu sıvı LPG’yi ısıtarak genleştirir ve neticede sıvı buhar haline gelmiş olur. Beynin görevi bu noktada devam etmektedir. Motorun yakıt isteğine LPG beyni içerisinde yönlendirme yapılır. Yönlendirme ya karbüratöre doğru ya da LPG enjektörlerine doğrudur.  LPG beyni genel olarak regülatör diye anılır. LPG beyni içerisinde bulunan sıvı LPG tankından gelmektedir. Bu tanktan gelen sıvı içerisinde ufak da olsa filtrelerden katı maddeler geçmeyi başarmışsa LPG beynine ulaşmış olurlar. Bu durumda LPG beyin arızası sebepleri baş göstermiş olur. Araç bu sebepten normalde olduğundan çok daha fazla yakıt harcar. Aynı zamanda sabahları aracı çalıştırmak güç bir hale gelmiş olur. LPG beyni arıza verdiğinde değiştirilir, yedek parça takılarak sorun giderilmiş olur. Fakat böyle bir masrafa gerek kalmadan servisinize giderek LPG beynini çıkartıp temizlemelerini isteyebilirsiniz. Bu işlemi 2 yıl arayla yapmanız, LPG beyninin arıza vermesine engel olmak için yeterli olacaktır. LPG beyni arızası uzun süreli giderilmediği taktirde aracın diğer parçalarının da arıza vermesine sebep olabilir. Çünkü araç stop ettikten sonra uzun süre zarfı boyunca çalışması için aracı kasar ve boğarsınız. Bunu defalarca denediğiniz için marş sistemini de bozabilirsiniz.  Aracınızla trafikteyken güvenliğinizi sağlayabilmeniz için almanız gereken bir çok önlem ve dikkat etmeniz gereken bir çok nokta vardır. Bunlar hem rahat hem güvenli bir sürüş için gereklidir. Önceden alınmayan önlemler yüzünden kimse trafikte saatlerce oyalanmak istemez. Üstelik LPG beyninin arıza vermesinin sonuçlarına katlanmamak için sadece 2 yılda bir temizletmeniz yeterliyken bunu yapmamak çok da mantıklı bir davranış olmayacaktır.

LPG beyni temizliği bazı Avrupa ülkelerinde yaygın olup beynin ömrünün neredeyse 2 katına kadar çıkmasını sağlamaktadır. Fakat ülkemizde ne yazık ki genel olarak arızalanması beklenerek ardından değiştirilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir