Magnezyum nedir?

Published by: 0

Magnezyum, vücudun işleyişi için çok önemli bir mineral ve vücutta en bol bulunan dördüncü mineraldir. Vücut bu minerali kendi başına üretmediği için ihtiyaç duyulduğunda besin ve takviyelerle birlikte alınmalıdır.

Enerji üretimi, kan basıncının düzenlenmesi, sinir sinyallemesi ve kas kasılması dahil olmak üzere insan sağlığı için gerekli 300’den fazla metabolik reaksiyonda yer alır. Tüm bu işlevleri yerine getirmek için düzenli olarak alınması ve vücutta yenilenmesi gerekir. İnsan vücudunda magnezyumun% 60’ı kemik ve dişlerde,% 39’u yumuşak dokularda ve kalan% 1’i kanda bulunur. Magnezyum beyinde ve kalpte diğer organlara göre daha konsantredir.

Magnezyum, normal kan basıncını, kemik gücünü ve kalp atış hızı dengesini korumaya yardımcı olur. Ayrıca düşük magnezyum seviyeleri kısa vadede semptomlara neden olmazken, tip 2 diyabet, kalp hastalığı, duygudurum bozuklukları ve migren gibi hastalıklarla ilişkilidir.

Tavsiye edilen miktardan daha az magnezyum alan yetişkinlerin, yüksek iltihap belirteçlerine sahip olma olasılığı daha yüksektir. Enflamasyon kalp sağlığı, diyabet ve belirli kanser türleriyle ilişkilendirilmiştir. Ek olarak, düşük magnezyum seviyeleri osteoporoz için bir risk faktörüdür. Magnezyum ve diğer mineraller açısından zengin yiyecekler yemenin, prehipertansiyonlu kişilerde yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır.

İntravenöz veya intramüsküler olarak verilen magnezyum, gebelik sırasında eklampsi ve şiddetli astım atakları gibi durumları tedavi etmek için kullanılır. Magnezyum, birçok antasit ve müshildeki ana bileşendir.

4 yaş ve üstü sağlıklı insanlar günde 375 mg magnezyum gerektirir. Magnezyum eksikliği için doktorlar daha yüksek dozlar önerebilir. Hastanın pekiştirmeye ihtiyaç duymadığı yerlerde de kendini kesebilir.

Magnezyumun faydaları nelerdir?

  • Magnezyum, beyindeki kortizolü dengelemede en etkili vitamindir.
  • Vücudun iç dengesini korumak için kan seviyesi normal kalmalıdır. Ancak sağlıksız diyetler ve vücuda giren bazı yiyecekler kan seviyelerinde olumsuz etkilere neden olabilirken, magnezyumun görevi bu dengeyi sağlamaktır.
  • Magnezyum elementi mutluluk hormonunun dengesini sağlamak için önemlidir. Vücudunuzda yeterince magnezyum varsa, depresyon ve anksiyete yaşama olasılığınız daha düşüktür.
  • Vücudun yorgunluğunu ve bitkinliğini azaltmaya yardımcı olur.
  • Elektrolit dengesini destekler.
  • Diş sağlığının korunmasında etkili bir unsurdur.
  • Hücre bölünmesinde önemli rol oynar.
  • Kas fonksiyonlarının, enerji oluşum mekanizmalarının uygulanmasını teşvik eder.
  • Elementleri alüminyum, nikel, kadmiyum, cıva ve kurşun gibi zararlı elementlerden korur.
  • Vücuttaki kalsiyum ve potasyumun işlevini artırır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir