Matkap Türleri Nelerdir?

Published by: 0

matkap türleri, darbeli matkap, şarjlı matkap

Darbeli Matkaplar

Darbeli matkaplar normal matkap uçları kullanırlar ve taş, duvar, ahşap ve metal gibi farklı malzemeler için kullanılabilirler. Darbeli matkapların uygun olmadığı tek malzeme, betondur. matkap türleri, darbeli matkap, şarjlı matkap

Delici – Kırıcılar

Delici – kırıcılar, özel tasarlanmış SDS matkap uçlarını kullanırlar ve taşta, duvarlarda ve özellikle betonda delme işlemi için tasarlanmıştırlar. Birtakım delici – kırıcılar aynı zamanda bir keski özelliğine sahiptirler ve böylece beton ya da çimento v.b malzeme katmanlarını kazımakta kolaylık sağlarlar. Ahşap ve metal gibi malzemelerde delme işlemi için, normal matkap uçlarının kullanılmasını sağlayan özel bir SDS mandren adaptörüne ihtiyaç vardır.

Akülü Delme Vidalama Makinesi

Bu aletler vidalama için uygundur ve aynı zamanda ahşap ve metalde harika delik açabilirler. Duvarlarda delik açmak için darbe özelliğine sahip akülü delme vidalama makinelerinin kullanımı da uygundur. Fakat bunlar betondaki delme uygulamaları için ideal değildir. Bu aletlerin en büyük özelliği, yakında priz bulunmayan yerler için ideal olan kablosuz hareket imkanıdır.

Darbeli matkap ile SDS matkap arasındaki fark nedir?

Standart bir darbeli matkap ile bir delici – kırıcı arasındaki büyük bir fark bulunur. Bir darbeli matkap, birbirleriyle temas halinde dönen 2 tane kabartmalı disk kullanır. Karşılıklı kabartmalar birbirlerine çarpınca, darbeler matkap ucuna geçirilir ve tipik darbe sesine sebep olur. Fakat daha ağır uygulamalarda, bir delici – kırıcı standart bir darbeli matkaptan çok daha fonksiyoneldir. Delici – kırıcı, üst kısmındaki havayı aralıksız şekilde sıkıştıran ve direk matkap ucuna ulaştıran darbeler üreten bir piston kullanır. Delici – kırıcı, aynı işi daha az sürede ve daha az emek ile yapmanızı sağlar.

Mandren Tipleri

1) Anahtarlı Mandren

Bu, normal matkap uçlarını alır ve mandreni açmak ve ya kapatmak için bir anahtar bulundurur. Anahtar matkabı iyice sıkmanıza olanak sağlar, fakat çok kullanışlı değildir ve anahtarı kaybetmemek için dikkatli olmanız gerekir.

2) Çift Kovanlı Anahtarsız Mandren

Bu mandren de normal matkap uçlarını alır, fakat anahtar gerekli değildir. Mandreni kullanmak için her iki elinizi kullanmanıza ihtiyaç vardır.

3) Tek Kovanlı Anahtarsız Mandren

Bu, normal matkap uçlarının takılması için en ideal seçenektir. Anahtar bulunmaz ve mandreni kullanmak için yalnızca tek eliniz yeterlidir.

4) SDS Mandren

Bu tip mandren sistemi sadece delici – kırıcılarda vardır ve özel SDS matkap uçları kullanmanız lazımdır. Bunların takılması oldukça kolaydır. Ancak ahşap ve metalde delme işlemi için, normal matkap uçlarının kullanılmasına olanak veren özel bir SDS mandren adaptörüne ihtiyaç vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir