Meme Kanserinin Evreleri Nelerdir?

Published by: 0

meme kanseri, meme kanserinin belirtisi, meme kanserinin sebepleri

Meme hücrelerinde başlayan kanser türü olan meme kanseri, erkeklerde de görülen bir hastalık olmasına rağmen, kadınları 100 kat daha fazla etkilemektedir. Her 8 kadından biri meme kanseri riskiyle karşı karşıyadır. Erken teşhis meme kanserinde hayati öneme sahiptir.meme kanseri, meme kanserinin belirtisi, meme kanserinin sebepleri

Akciğer Kanserinden Sonra En Yaygın Kanser Türü

Evre 0 (carcinoma in situ) meme kanserinde hastalık göğüs içinde sınırlı durumdadır. Lobüler tip carcinoma in situ, ileride her iki memede de oluşabilecek yüksek kanser riskinin habercisidir.
Ductal carcinoma in situ tipinde ise anormal hücreler, göğüs kanallarının dışına çıkıp meme dokusuna yayılmamıştır. Ductal carcinoma in situ, kanser öncesi durumu ifade eder.

  1. evrede tümörün çapı 2 cm’den küçüktür ve kanserli hücreler lenf düğümlerine yayılmamıştır. Evre 2A meme kanseri iki türlüdür. İlkinde; memede tümör oluşumu yoktur ve koltuk altı lenf bezlerinde kanser vardır. İkincisinde ise koltuk altı lenf bezlerinde tutulum yoktur ve memedeki kitle 2 ila 5 cm arasındadır.
    Evre 2B meme kanserinde tümör 2 ila 5 cm arasındadır ve koltuk altı lenf bezlerinde kanser vardır ya da kanser koltuk altı lenf bezlerine yayılmamıştır.
    Evre 3A (lokal ileri meme kanseri), tümörün 5 cm’den büyük olduğu ve kanser, koltuk altındaki lenf bezlerine ya da komşu dokulara tutunmuştur.

Evre 3B meme kanserinde, tümör herhangi bir boyutta olabilir; göğüs duvarı, göğüs duvarındaki kaslar, deri gibi memeye komşu dokulara yayılmıştır.

Evre 3C meme kanserinde, tümör herhangi bir boyutta olabilir; yayılım daha geniş bir alandadır. Evre 4 meme kanserinde, tümör oluşumları vücudun uzak bölümlerine yayılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir