Menstruasyon – (Ay Hali – Regi)

Published by: 0

kadınlarda ay hali, kadınlarda regl, menstruasyon nedenleri

Ay halleri ortalama olarak her 28 günde bir gelir. Bu 25 ila 35 günde bir olabilir. 2-8 gün sürer. Ay hali biter bitmez rahmin içini kaplayan doku ( endometriyum ) hormanların etkisi ile muhtemel gebelik için gelişme başlar. Bu gelişip kalınlaşma eğer kadın gebe kalırsa yumurtanın rahime gelip yuvalanması içindir. O ay hamilelik olmazsa bu doku ay hali kanaması ile dışarıya atılar.kadınlarda ay hali, kadınlarda regl, menstruasyon nedenleri

Ovülasyon ( yumurtalıktan yumurta çıkışı ) gelecek ay halinden 14 gün evvel olur. Yani 28 günde bir regi olan kimsenin ovülasyonu 14 ‘ncü günde, 34 günde bir ay hali görüyorsa 20 ‘nci günde yumurta teşekkül etmiş olacaktır.

Yumurtanın hayatı 12 ila 24 saattir. Sperm ise 2-3 gün fallopian tüp içinde canlı kalabilir.Bu demektirki eğer cinsi ilişki ovülasyondan 2-3 gün evvel de olsa kadın gebe kalabilir.

Genç kızda menstruasyon ( regi veya ay hali ) ortalama olarak 11 ile 14 yaş arası başlar. Başlangıçta her ay görülmeyebilir ve süresi ve kanama miktarı değişebilir. Eğer kanama çok fazla ise ilaçla kontrol edilebilir. Kürtaj ameliyatına luzum yoktur. Aylar geçtikçe regi muntazamlaşıcak ve kanama normal miktara gelecektir. Fakat şunu unutmayın :

Her ay hali gören gebe kalabilir ( kalır demiyoruz, kalabilir diyoruz ! )

Şu hallerde doktorla görüşmek gerekir :

1- Her ay muntazam olan ay hali birdenbire durursa ( gebelik ve diğer nedenleri tiroid bezi sorunları belli derecede stres, kısa zamanda çok kilo kaybı veya çok alınması, yüzdeve vücudun diğer kısımlarda aniden kıllanma ) uzun süre aylarca ay hali görmemek kemiklerin zayıflamasına neden olur.

2- Ay içinde ay halinde başka kanamalar oluyorsa :

Ağrılı ay hali :

Başlangıçta regi ağrısız olabilir. Zira genç kızda ovülasyon daha başlamamıştır. İlerdeki aylarda menstruasyon sırasında prostaglandin denilen madde artacağından ve bud a rahim tekallüslerine ( kontraksiyon ) neden olacağından ağrılı ay halleri ortaya çıkar.

Doğum konrolü hapları alanlarda ovülasyon olmayacağından ağrı da olmaz.

Dismenore denilen bu ağrıya i gelir :

Eksersiz ağrıyı azltır. Yürümek, koşmak, yüzmek ve aerobik dans gibi.

Sıcak banyo veya karına sıcak tatbiki.

Antiinflamatuar ilaçlar, çok yardım eder : naproxen, ibuprofen gibi.

Doktorunuz da size başka reçeteler verebilir. Antiinflamatuar ilaçlar ay hali başlamadan bir iki gün önce alınırsa hem ağrıyı daha iyi keser ve hem de eğer fazla kanama oluyorsa onu azaltılması gibi ayrıca faydası vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir