Ortodonti Nedir?

Published by: 0

ortodonti tedavisi nasıl yapılır, ortodonti nedir, ortodontinin ilgi alanı

Ortodonti dişlerdeki çarpıklığın ya da bozukluğun giderilmesi amacıyla diş telinin takılması işlemidir. Pek çok nedenden dolayı dişlerde bozukluk meydana gelebilmektedir. Çocukluk çağında yaşan bir kaza nedeni ile dişlerde ve diş alt yapısında çarpıklık oluşabileceği gibi süt dişlerin ardından dişlerin çarpık gelmesi nedeni ile çarpıklaşma görülebilmektedir. Bu tür sorunlar insanlarda ilk olarak görsel olarak kaygılar oluşturur. Ancak dişlerdeki tek sorun görüntü bozukluğu değildir. Diş yapısı bozuk olarak yapılandığı için dişlerin temizlenmesi daha zor olacak bu da diş çürüklerine ve diş kayıplarına yol açacaktır. Bunun yanı sıra çene kemiğini de etkileyen durumlar görülebilmektedir. Diş teli tedavisi büyük ya da küçük her kişide uygulanabilir bir tedavidir. Bu nedenle çok küçük yaşlarda da diş teli kullanılabilir çok büyük yaşlarda da.ortodonti tedavisi nasıl yapılır, ortodonti nedir, ortodontinin ilgi alanı

Ortodonti tedavisinde dişlerdeki bu çarpıklığın giderilmesi için yapılan işlem diş teli uygulamasıdır. Kişiye ve diş yapısına göre farklı zaman aralıklarında kullanılması gereken diş teli, kişinin diş yapısındaki bozukluğun giderilmesini sağlayabilmektedir. Görüntüde kötü bir izlenim oluştursa da diş teli dişlerde oluşabilecek hastalıkların ve kayıpların engellenmesini sağlar. Bu nedenle de bu tür bir durumda tereddüt edilmesi tedavinin de uzamasına neden olur. diş teli kullanılırken özellikle temizliğe dikkat edilmesi gerekiyor. Diş tellerinin kullanıldığı sürede yiyecek artıkları tellerde birikebilmektedir. Bu nedenle oluşan çürükler diş teli çıkarıldığında fark edilebildiği için diş kayıplarına neden olabilmektedir.

Diş teli takıldığında acı verecek herhangi bir işlem yoktur. Takıldığı ilk dönemde alışma süreci olacaktır. 3 ile 10 gün süren alışma döneminde dişlerce baskı ya da acı hissedilmesi görülebilmektedir. Çok aşırı olması halinde de ağrı kesici tavsiye edilebilmektedir. diş teli takılı kaldığı sürece bazı yiyeceklere de dikkat edilmesi gerekir. Özellikle sert ve dişleri zorlayan yiyeceklerin yenmemesi, asitli içeceklerden uzak durulması ve diş yapışacak sakız ya da lokum gibi yiyeceklerin tüketilmemesi gerekecektir. Bu tür yiyeceklerde diş tellerinin kopmasına neden olacağı için tedavinin yarım kalmasına neden olur. diş tellerinin dikkatli kullanılması ve tedavinin olumlu gitmesine göre diş tellerinin dişte kalma süresi belirlenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir