Oyun Bilgisayarlarında Memory Neden Önemli?

Published by: 0

oyun bilgisayarında memory önemi, memory nedir, oyun bilgisayarında hız

Bugün PC oyun sektöründeki birçok firma tarafından milyonlarca PC oyunu geliştirerek oyun severlerin beğenisine sunmaktadır. Güçlü bilgisayar donanımı gerektiren mükemmel görsellerle hazırlanan bilgisayar oyunları için RAM (random access memory) değerinin yüksek olması çok önemlidir. İyi bir grafik kartına, işlemciye ve bol miktarda RAM’e sahip olmak, çözünürlüğü artırmak ve oyuncular tarafından üretilen görsellerin, oyuncular tarafından hareketsiz veya kassız olarak rahat ve daha iyi görüntülenebilmesini sağlamak için önemlidir.oyun bilgisayarında memory önemi, memory nedir, oyun bilgisayarında hız

Düşük RAM (rastgele erişim belleği), oyun çerçevelerinin yüklenmesinde gecikmelere, performans sorunlarına ve daha düşük kare hızlarına neden olabilir. Bu nedenle kaliteli bir FPS hızında yüksek performansa sahip bir oyunu rahatça oynayabilmek için bilgisayarın donanım bileşenleri ile birlikte yüksek bir RAM değerine sahip olması gerekir. RAM miktarı fazla olan bir bilgisayarda saniyedeki kare sayısı artacağından, kare hızının kararlılığını ve sistem hızındaki artışı doğrudan etkileyecektir. Yani bir oyun bilgisayarında RAM dışındaki tüm donanım bileşenleri ne kadar yüksek olursa olsun, ne yazık ki RAM değeri düşükse oyun oynarken kaçınılmaz olarak kekemelik ve düşük performans sorunları olacaktır.

Oyun bilgisayarlarında RAM seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

RAM, işlevi bakımından RAM olarak bilinse de, kullanıcı tarafından bilgisayara gönderilen talimatların gereklerini yerine getirmek için komut bilgilerini belirli bir süre bellekte saklar, işlemci ile birlikte çalışarak işlemin yürütülmesini sağlar. işlem. Bu konuda işlemci ile birlikte RAM miktarı değeri, MHz frekansı ve diğer teknik özellikler dikkate alınarak seçim yapılmalıdır. SDRAM ve DRAM olmak üzere farklı işlevlere sahip RAM çeşitleri vardır. DDR 2-DDR3-DDR4 gibi çeşitli işlevlere sahip RAM, bilgisayar anakartıyla uyumlu olmalıdır. RAM seçerken aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

Uyumluluk: Kullanılan RAM’in anakart ile uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir. Anakartın desteklediği RAM’i kullanmalısınız.

Hız: RAM, anakartlarla uyumlu olmaları koşuluyla farklı MHz’de hız değerlerine sahiptir. Oyun bilgisayarları için RAM’in yükseltilmesi gerekiyorsa, anakarta bakarak uyumlu bir hızda RAM satın almak gerekir.

Kapasite: 2GB, 4GB, 8GB, 16GB, 32GB gibi daha büyük kapasiteli RAM modelleri vardır. RAM kapasitesinin yüksek olması çok önemli olmakla birlikte, anakartın desteklediği kapasitede olması gerekmektedir.

Modül tipi: Anakart tarafından desteklenen modül tipinin RAM’ini takmanız gerekir. Bilgisayarınızın anakartı 8GB DDR 3’ü destekliyorsa, bunun yerine 16GB DDR 4 kullanılmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir