Özel Direksiyon Dersi

Published by: 0

özel direksiyon dersi, özel direksiyon eğitimi, sürücü kursu eğitimi

Trafikte ve günlük yaşamda araç kullanabilmek için gerekli yasal bir zorunluluk olan ehliyeti alabilmek için verilen çeşitli eğitimler söz konusudur. Bu eğitimler direksiyon dersi veren bir eğitim kursu gözetiminde alınabileceği gibi, yetkili bir direksiyon eğitmeni aracılığıyla da alınabilmektedir. Kendine ait bir aracı olmadığı için direksiyon pratiği yapma olanağı bulamayan veya büyükşehir trafiğinde araba kullanma fırsatı yakalayamamış kişiler için özel direksiyon dersi önemli bir alternatiftir. Aynı şekilde kursta aldığı eğitimi yetersiz bulan kişiler de bu hizmetten faydalanabilmektedir. Ehliyet almak için istenen ilk koşul olan yazılı sınavda elde edilecek taban puan alındıktan itibaren birkaç ay sonra uygulamalı sınava hazırlık olarak uygulanan bu aşamada sürücü adaylarının kendilerini yetiştirmeleri gerekmektedir.özel direksiyon dersi, özel direksiyon eğitimi, sürücü kursu eğitimi

Kişiye Özel Program Olanağı

Ehliyet alma sürecinde bulunan kişiler için geçerli olduğu kadar, ehliyet sahibi olmasına karşın henüz akan trafikte araç kullanma cesaretine sahibi olmayan kişiler için de uygulanabilecek özel direksiyon dersleri MEB onaylı, uzman sertifikasına sahip kişiler tarafından verilmektedir. İşinde uzman bu eğitmenler bir sürücü kursuna bağlı olabilecekleri gibi, bireysel olarak da eğitim verdikleri bilinmektedir. Eğitmen tarafından aracın temin edilebildiği özel direksiyon dersi sisteminde, trafik bilincine sahip sürücülerin yetiştirilebilmesi için ihtiyaç duyulan formasyon adaylara aktarılmaktadır. Eğitim araçlarının sık sık bakıma girmesi, tam donanımlı olması şarttır. Kişinin becerisi ve araç kullanma geçmişine bağlı olarak ders programları şekillendirilir. Bu süreçte sürücünün veya adayın daha çok pratik yaparak sürüş becerilerini yetkinleştirmesi, sürüş esnasında uyulması gereken kurallara vakıf hale gelmesi, temel otomobil terminolojisini edinmesi hedeflenir.

Sürücü Kursu Derslerinin Aksine Daha Derinlemesine Eğitim

Çoğunlukla Saatlik bir ücrete tabii olan dersler, genel eğitimin verildiği kurs derslerine kıyasla, daha derinlemesine ve kişisel beceriye arttırmaya yöneliktir. Muhtemel tatsızlıklara karşı yedek fren ve debriyaj pedalları barındıran özel direksiyon dersi araçları, sürücünün yanı sıra ders eğitmeni tarafından da denetlenebilmekte, gerektiği takdirde ders hocası tarafından kullanılabilmektedir. Bu süreçte yaşanacak kazalar ve buna bağlı olarak araçta meydana gelebilecek hasarlar eğitmenin sorumluluğu altındadır. Dersler için tedarik edilmiş araçlar manuel şanzımana sahip olup, isteğe bağlı olarak ehliyet sahiplerine otomatik vitesli araç kullanımı da öğretilebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir