Pedagoglar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Published by: 0

pedagog kimdir, pedagog ne iş yapar, pedagogun görevleri nelerdir

Pedagog, çocukların zihinsel, sosyal, ruhsal, duygusal değimi konusunda uzmanlaşmış kişilerdir. Çocukları eğitmekle görevli kişilerdir. Pedagogla, çocuk gelişimi, psikolojisi konusunda uzman kişilerdir. Pedagoglar, çocuk psikolojisiyle yakından ilgilenerek onların gelişimine destek olurlar.
Herhangi bir durum olduğunda, çocukların üzerindeki olumsuz etkileri silmek konusunda da destek olurlar.pedagog kimdir, pedagog ne iş yapar, pedagogun görevleri nelerdir

Pedagoglar hakkında bilmeniz gereken özelliklerden biri de çocuk doktoru olmadıklarıdır. Ancak yüksek lisansını bu alanda yaparsa uzman pedagog unvanını alır. Pedagog unvanında olan kişiler çocuk eğitmenliği yaparlar. Bunun dışında ailelere çocukları hakkında danışmanlık hizmeti sunarlar. Fakat karıştırılmamalıdır ki onlar psikolog değildirler. O yüzden bu tür araştırmalarınızı dikkatli yapmalı, çocuğunuz için hangisi uygunsa ona gitmelisiniz.

Pedagogların Görevleri Nelerdir?

Pedagoglar, çocuklarınızın eğitimi ve gelişimi konusunda oldukça etkili bireylerdir. Çocuğunuzla yaşadığınız problemlerin çözümü için pedagoga başvurmaktan çekinmeyin. Çünkü onların görevi sizlere danışmanlık ve rehberlik yapmaktır. Aynı zamanda bu konuda sizi yönlendirirler. 6 yaşına kadar 6 ayda bir pedagoga gitmek ve çocuğunuzu kontrol etmeniz gereklidir. Kulaktan duyma herhangi bir sözle çocuğunuzu gelişimine yön vermemelisiniz. Anne babaların bilinçli olması da çocuk gelişimi için oldukça önemlidir.

Pedagoglar hakkında çocukların yaşlarına uygun gelişimlerinde, ebeveyn-çocuk ilişkilerinin gelişiminde, altını ıslatma, tırnak yeme, davranış bozuklukları, öğrenme bozuklukları, okulda yaşanan sorunlar, ergenlik dönemi sorunları ve motivasyonla alakalı problemlerinde oldukça etkilidirler. Bu sorunların çözümü için de ailelere, çocuklara destek olurlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir