Psikolojimiz acımızı etkiler mi?

Published by: 0

psikolojik acı, psikoloji ve acı hissetme bağı, acılar psikolojik olarak artar mı

Aslında ağrı, hayatımızın büyük bir bölümünde yaşadığımız, ağrı kesicilerle gidermeye çalıştığımız, bazen nedenini bildiğimiz, bazen de bilmediğimiz bir semptomdur. Nedenini bildiğimiz ve ağrı kesicilerle giderebileceğimiz ağrılar dışında ağrılarımız neden geçmez veya geri gelmez?

Ağrı sorunu, daha İsa’nın doğumundan önce araştırılmaya başlanan ve insanların çözüm bulmaya çalıştığı bir sorundur. Acı kelimesi aslında Latince’den gelir ve bu dilde “ceza, intikam” anlamına gelir. O zamanlar insanlar acı çektiklerinde Tanrı tarafından cezalandırıldıklarını düşünüyorlardı. Yıllar içinde nedeni bulunamayan en sık ağrı tipinin kimlerde olduğu araştırılmış ve genel bir sonuca varılmıştır. Bu sonuç daha çok “duygularını ifade edemeyen kişilerde” görülür. Peki neden?psikolojik acı, psikoloji ve acı hissetme bağı, acılar psikolojik olarak artar mı

Araştırmalar, diğer birçok fiziksel hastalık gibi ağrının da psikoloji ile yakından ilişkili olduğunu göstermiştir. Örneğin, duygularınızı sözlü olarak ifade edemiyorsanız ve bunları ifade etmekte zorlanıyorsanız, vücudunuz buna tepki verecektir. “Acı” ile ifade edilemeyen sorunları ifade eder. Aslında vücudunuzdan “bir şeylerin ters gittiğine” dair bir uyarıdır.

Freud ağrıyı analitik bir bakış açısıyla inceledi ve ilginç sonuçlara vardı. Teorisine göre, etkilenen her alanın farklı bir anlamı vardır. Örneğin Freud, çene ağrısının aşk ve öfke ile ilgili problemlerden kaynaklandığını iddia ederken, öfkeli bir kişinin “çiğ yemek istemesi” nedeniyle dişlerini sıktığını ve bunun çenede 100 kg’a eşdeğer bir basınç oluşturduğunu söyler. . Daralma veya “bruksizm” günümüzde çok yaygın bir sorundur.

Kadınlara dikkat!

Psikolojik ağrının kadınlarda daha sık olduğu ve orta yaş ve üzeri kişilerde daha sık görüldüğü tespit edildi. Sizde de çözülmemiş ya da çözülmemiş ağrılarınız varsa profesyonel destek ile sorunlarınızı çözerek bu ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir